K zemi se řítí zbloudilá kometa. Jako první na ni upozorní mladý pubescent. Zbývá pár let do srážky. V jisté malé zemi se rozhoří vášnivá debata. Netýká se však komety. Lidé se přou, kolik je chlapci let, co jí k obědu, kdo ho platí, proč se tak divně oblíká, proč místo koukání na nebe raději nekouká na televizi nebo jestli náhodou není nějak postižený. Všichni křičí, aby neslyšeli, co říká. Nedává to samozřejmě žádný smysl. Kometu nezajímá, co si lidé myslí o onom chlapci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Libor Foltýnek 21.08.2019 11:04
Děkuji za článek. Myslím, že podstata sdělení je to, že aby někdo měl pravdu, nemusí být dokonalý. Pokud řeknu, že přecházení na červenou není bezpečné, bude to pravda, i když to sám někdy udělám. Akorát v tom případě bude snadné to zpochybnit.
Pavel Pluháček 20.08.2019 14:51
Klasická ukázka "ode-zdi-ke-zdizmu". Tvrzení 97% vědců se shodne, že klimatické změny jsou způsobeny člověkem, neimplikuje, že pokud to hned nezměníme, za pár let všichni vymřeme. Takže situace spíš je, že někde daleko za Plutem letí kometa a míří někam k nám. A ano může nás trefit, ale na tom se zatím vědecká obec opravdu neshodne. Souhlasím, že je lepší se na případ, že kometa je opravdu na kolizní dráze, připravit. Pokud ano, máme asi pouze jeden pokus to odvrátit (jestli vůbec). Ale realita opravdu není ani bílá, ale ani černá. A zatím za většinou akcí na záchranu planety stojí nerozvážné akce typu biopaliva, větrníky a solární elektrárny způsobující kolapsy rozvodných sítí, atd. Rychlé politické body ale nakonec nulová nebo často i záporná bilance. Přímo ukázkové je, jak lidé, volající po akci pro snížení CO2 (s čímž ja naprosto souhlasím) zároveň stejně razantně zavrhují jadernou energii. Přitom jsem ještě neslyšel/nečetl seriozní pojednání, že by naše civilizace byla schopna výpadek fosilních paliv v tak krátkém horizontu plně nahradit obnovitelnými zdroji.
Pavel Valchář 20.08.2019 12:32
Velmi trefný článek. Vystihuje podstatu současné situace a je úplně jedno, jestli těch vědců jsou 3% a nebo 20%. I kdyby byla pravda, že změny se dějí z nějakého jiného důvodu, než činností člověka, nevíme to jistě a měli bychom se chovat tak, aby člověk k té změně v oteplování planety nepřispíval ani teoreticky. Tam, kde je ale negativní činnost člověka naprosto nepopiratelná - zamoření podzemních vod, zamoření vzduchu, eroze půdy - tam také není vidět nějaká velká snaha o změnu...Jedeme na dluh a brzy nás to dožene. Drtivé většině lidí na planetě je bohužel jedno, jakým směrem to jde. Mnozí mají co dělat, aby přežili a životní prostředí je to poslední, co je zajímá. Ve vyspělých zemích to mají v rukou lidé ve volbách a následně politici, ale kolik je těch politiků, které zajímá něco jiného, než jejich další zvolení za 4 roky? Co nevidět bude na planetě 10 miliard lidí, to nemůže bohužel ta planeta unést...Ovzduší, voda a oteplování planety jsou pro všechny lidi společné, nelze se tomu vyhnout, týká se to všech...
Jaromír Matýšek 20.08.2019 11:03
Palec nahoru, bohužel "klimaskeptik" chrání své křehké ego a představu o životě, a pravda je příliš ohrožující...
Jakub Šlezar 20.08.2019 09:11
Shrnul jste to velmi dobre. Dekuji
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru