Při procházce městy lze vidět domky s nainstalovanými balkonky, lidé na nich mají přírodní ráj ze zasazených kytiček, rajčat nebo bylinek, stolek s židlemi, někde po balkoně probíhají i kočky. "Je krásné mít balkon. Někdo ho má jako další místnost, jiný na sušení prádla, někdo tam dává kočárek. Kolikrát jsou nové balkony prostornější než ty staré. Mnoho lidí si je nechává předělávat," říká Jiří Balajka z firmy MRB Sazovice, specialisty na závěsné balkony. Dodává, že pokud lidé chtějí byt prodat a nechají si nainstalovat balkon za 100 tisíc korun, hodnota bytu okamžitě stoupne o půl milionu.

jarvis_5d712b5b498e40c802d111a3.jpeg
Foto: Shutterstock

"Balkon jsme si pořídili asi před osmi lety. A vůbec toho nelitujeme. Zvětšil se nám tím byt. Psi i kočka tam mají ráj. Manžel si tam chodí sedat a pozorovat šrumec venku. V noci občas necháváme balkon otevřený a máme u něj síťku, aby kočka ani psi nikam nevyskočili. Dobře se nám spí, balkonové dveře provětrají byt víc než okna nebo otevřené vyhlídky. Prostě si to nemůžu vynachválit. Dokud jsem nebyla v penzi, nenapadlo mě o tom takto přemýšlet, nyní jsem šťastná," říká Vlaďka Nováčková z Milevska.

Na stáří domu nezáleží

Jaké podmínky musí splňovat dům, aby se tam dal závěsný balkon přidat? "Balkon lze zavěsit na každý panelák nebo zděný dům. Dokonce čím starší, tím lepší. Zátěžově je to vypočítané, certifikovaný balkon má nosnost minimálně 650 kilo na metr čtvereční, takže si umíte představit, jaká to musí být pevnost. Samotná váha balkonu je asi 100 kilo na metr čtvereční, takže dům vůbec nezatíží. Problém může být třeba s dřevěnou chatou, která nemusí mít kapacitu na to, aby na ní balkon byl," říká Jiří Balajka.

Zvolte správnou stranu

Pokud váš byt či dům disponuje okny směřujícími do více světových stran, dobře zvažte, na kterou z nich balkon umístíte. Z jihu budete mít více světla, které je žádané především na jaře a na podzim. V létě je ale nutné zajistit kvalitní stínění, například v podobě markýzy. Pokud se rozhodnete umístit balkon na severní stranu, stínicí technika nehraje už takovou roli, ale je nutné počítat s tím, že se na balkoně tolik neopálíte.

jarvis_5d712ba9498ebda967d5c155.jpeg
Foto: Pekstra.cz

Podmínkou podle něj není, že si balkony nechají nainstalovat všechny byty v konkrétním domě. "Málokdy se všichni lidé v jednom domě shodnou. Doporučuji ale nechat udělat projekt na celou řadu nebo všechny balkony v domě, na družstvo a podobně. Lidé si pak postupně nechávají balkony dodělávat. Je lepší mít kompletní stavební povolení v šuplíku než o něj pak opakovaně žádat," vysvětluje Balajka. Problémem je pouze byrokracie: "Schvalování stavebního povolení trvá třeba tři roky, prochází i více než dvanácti úřady, přičemž někdy může skončit neúspěchem," říká.

Na co si dát pozor

S balkony je to podle Jiřího Balajky jako s auty. Po zakoupení základu si lidé mohou vybrat plno variant, respektive doplňků. "Kvalitní balkon pak vydrží i 80 let, protože konstrukce je žárově zinkovaná," říká. I balkon ale má svou životnost, doporučuje se tedy udělat zhruba po 25 letech větší revizi.

Materiálem, který není na stavbu balkonu vhodný, je dřevo. Výplně zábradlí je tedy dobré vyrobit z jiného materiálu, například z plastu, oceli nebo skla. "Je to sice dražší, ale vydrží to. Proč si přidělávat problémy a každých pět let dřevo natírat?" ptá se Jiří Balajka. Zvlášť v našich klimatických podmínkách je to pádný argument.

Článek byl publikován v komerční příloze Hospodářských novin a týdeníku Ekonom a Respekt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist