Středověký hrad se dá rekonstruovat tradičním způsobem, tedy pomocí materiálů, které používali jeho stavitelé. Jde to ale i jinak. Třeba pomocí betonu, jak dokazuje architekt Tomáš Hradečný na rekonstrukci olomouckého hradu. "Snažili jsme se, aby beton plnil nejen estetickou roli, ale byl partnerem historickému objektu," říká. Podobně přitom postupoval i při obnově Vrbatovy boudy v Krkonoších. Cílem bylo zachovat původní budovu a do jejího suterénu přidat novou betonovou přístavbu.
Zateplení domu znamená v ideálním případě úspory v řádech tisíců nebo desetitisíců korun. Vše je ale dobré si předem spočítat. "Pozorujeme, že se projektanti naučili navrhovat izolace důkladněji. Při zateplování se tak sníží prostup tepla až desetkrát," uvádí energetický poradce Karel Srdečný. Ušetřit se pochopitelně dá i využitím tepelného čerpadla, které si bere energii z takzvaného nízkoteplotního zdroje.
Komu ani tyhle úspory nestačí, měl by se poohlédnout po menším bydlení. Malé domy už dávno nejsou jen doménou jižních zemí, ocení je důchodci i mladí lidé. "Pro jednotlivce lze za minimální prostor, kde umístíme jak obytnou zónu, tak hygienické zázemí, považovat plochu kolem 25 metrů čtverečních," říká architektka Michaela Andrejsová. Pokud má navíc takový dům kolečka, nemusíte řešit ani jeho okolí. Stačí zapojit za traktor a tradá!
122
Tentokrát jsme se opravdu rozjeli. Připravili jsme pro vás 122 stran plných informací, rozhovorů a zajímavostí ze stavebnictví. Tak hurá do toho!
Stále je ale řada lidí, kteří půjdou raději bydlet do zděného domu, nejlépe s nějakou historií. Láká je hlavně nenahraditelný genius loci. "Autentickou historickou stopu, kterou starší domy mohou mít, si nekoupíte. A nemusí to být hned středověká stavení," říká architekt Filip Novák. Souhlasí s ním i Pavel Kroupa z Národního památkového ústavu, který je pro zachování historických hodnot. Někdy je to ovšem těžké. "Odstrašující příklad, se kterým jsem se setkal, byla snaha nacpat výtah do pozdně gotické bašty hradebního systému," uvádí.
S velkými přestavbami je tedy lepší šetřit. Vždyť dům se dá rozšířit i zútulnit mnohem jednodušeji. Například vybudováním zimní zahrady, která už dávno nemusí být jen luxusním skleníkem. To potvrzuje i Vilém Plas, který se těmito stavbami zabývá.
"Dát si čaj v teple zimní zahrady, když venku sněží, je nepopsatelný pocit," usmívá se. Hezká představa, co myslíte?
Článek byl publikován v komerční příloze Hospodářských novin a týdeníku Ekonom a Respekt.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist