Velká Británie: Restrikce pro výstavbu mrakodrapů kvůli chodcům
Ve Velké Británii dali v oblasti developmentu poprvé přednost cyklistům a chodcům. Londýn novými regulemi tlačí na architekty výškových budov kvůli prevenci vytváření větrných tunelů, které se často tvoří v ulicích v jejich bezprostřední blízkosti. Londýnské panorama se nedávno rozrostlo o pár dalších výškových budov, jako je Leadenhall nebo 39patrová Walkie-Talkie, dalších šest nových velikánů je ve výstavbě a sedm stojí těsně před udělením stavebního povolení, všechny s výškou 78 až 305 metrů. Stížnosti na vliv výškových budov se začaly množit poté, co budova Bridgewater Place v Leedsu "způsobila" několik uzavírek a smrt chodce v důsledku větrem převráceného kamionu a kvůli tvaru budovy Walkie-Talkie, dokončené v roce 2014, se začaly v londýnských ulicích odrážet velmi silné sluneční paprsky a změnily se i větrné podmínky v okolních ulicích. Mnoho cyklistů hlásilo problémy také poblíž nejvyšší budovy londýnského City, 230 metrů vysoké Heron Tower. Přestože City of London Corporation (samospráva čtvrti City) prohlásila, že nové směrnice nejsou ve vztahu k žádnému konkrétnímu incidentu, důvodem k jejich zavedení jsou obavy, že další mrakodrapy vytvoří větrné tunely schopné porazit chodce i cyklisty. Nová pravidla nařizují developerům provést zhodnocení vlivu nové budovy na lidi pohybující se v uliční úrovni. Mají provést detailní škálovací modely a počítačové simulace. Londýnské City také sníží úroveň tolerovaných větrných podmínek a vítr silnější než 8 metrů za sekundu bude označovaný za nekomfortní. Tato přísnější nařízení zahrnují zhodnocení vlivu větru již v samém počátku návrhu výstavby a počítají s kontrolními body exponovaných míst poblíž Temže, v blízkosti škol, parků či nemocnic.
Uruguay: Zrcadlové kabiny na vinici
Jedinečný hotel vyrostl před dvěma lety na vinicích ve východní Uruguayi v El Edén v departementu Maldonado. Lokalita v odlehlém vinařském kraji skýtá nejen zážitek z kvalitního vína, ale také z propojení krajiny a lidského výtvoru. Na pozemku o rozloze 250 akrů, pod divokými horami východní Uruguaye v trojúhelníku mezi Punta del Este, José Ignacio a Pueblo Garzón, se nachází unikátní ekosystém s jedinečnou atmosférou. Užít si ho mohou turisté i přes noc. Sacromonte Landscape Hotel založený na konceptu otevřených propojených místností nabízí ubytování ve 13 "kabinách" rozesetých po krajině jako kousky lesklých kamenů. Prostor každé kabiny je uspořádaný jako prolínající se vrstvy. Zadní část domku je pokryta dřevem, které odkazuje na polínka typická pro život v přírodě. Druhá, vnitřní vrstva zahrnuje tzv. mokrou zónu s koupelnou a kuchyní, nachází se zde i krb a útulná nika pro čtení a odpočinek s výhledem do krajiny. Oddělený dřevěnou přepážkou je potom hlavní prostor kabiny s ložnicí, obývacím pokojem a jídelním koutem, který je plně otevřený do krajiny a vytváří dojem, že je její součástí. Z této strany je po celé délce kabiny speciální skleněná stěna s jednostranným zrcadlem. Zevnitř se tak návštěvníkům nabízí jedinečná scenérie, zvenčí zrcadlová plocha násobí krásu přírody. Nad vinicemi se ve stejném konceptu nachází vinařství s restaurací, vinným sklípkem, recepcí a vyhlídkovou terasou, kde si návštěvníci mohou uruguayské bílé nebo červené vychutnat s pohledem na překrásné vinice. Celý projekt je postavený v souladu s udržitelným rozvojem − prefabrikované budovy, zelené střechy, použití lokálních materiálů, bio zeleninová zahrada, elektromobily, obnovitelné energie a další tvoří ze Sacromonte harmonický kout krajiny.
Slovensko: Festival současného umění v Košicích i Bratislavě
Festival Bílá noc je mezinárodní umělecký projekt, který přibližuje široké veřejnosti současné formy umění a netradiční, nepoznaná a významná místa evropských metropolí. Vznikl v Paříži v roce 2002. V roce 2013 ho navštívilo více než dva a půl milionu lidí a rozšířil se i do dalších měst, jako jsou New York, Řím, Tel Aviv, Amsterdam, Petrohrad a další. Bílá noc se už čtyřikrát konala v Košicích, letos poprvé zavítá na konci září i do Bratislavy, aby tak současným uměním symbolicky spojila východ a západ Slovenska.
Bílá noc návštěvníkům nabízí netradiční uměleckou procházku nočním městem plným zážitků a nových vjemů, která trvá od západu do východu slunce. V průběhu jednoho výjimečného víkendu se noc stane dnem a ulice nočního města se zaplní lidmi a uměním. Každý návštěvník dostane mapu, která ho bude provázet různými uměleckými zastávkami: vizuálně atraktivními instalacemi, koncerty, filmovými produkcemi, nejrůznějšími divadelními představeními, tancem, literaturou, performance… Pestrá nabídka nejrůznějších uměleckých žánrů slibuje každému poznat nejnovější trendy v různých uměleckých disciplínách. Kromě toho mohou návštěvníci objevit i zajímavé prostory, které současné formě umění sluší − nádvoří, parky, stanice, mosty, plovárny či dokonce nákupní centra a také místa, která veřejnosti běžně přístupná nejsou.
Slovenská Bílá noc se koná v Bratislavě od 27. do 29. září a v Košicích od 4. do 6. října 2019.
Německo: 20 let muzejní noci v Mnichově
V říjnu se už podvacáté koná mnichovská Dlouhá muzejní noc. Přes 90 muzeí, sbírek, galerií, kostelů, architektonických pamětihodností a jiných historických i moderních míst zve své návštěvníky na prohlídku. Letošní procházku uměním, kulturou, přírodními i technickými vědami usnadňují speciální autobusové linky, které na sebe navazují a umožňují tak navštívit co nejvíce atrakcí. Tradičně zve na noční prohlídku například das Deutsche Museum, které nabízí pohled na řadu technických objevů a vynálezů, prohlídku důlního aparátu s baterkou v ruce i výdobytky moderní společnosti, jako je hudba, film či divadlo. Otevřená budou i další muzea jako Paleontologické a Geologické muzeum nebo Židovské muzeum. To chystá ve svém foyer pro návštěvníky například hudební zážitek z experimentální zvukové instalace. Muzeum Pěti kontinentů nabídne procházku napříč planetou se speciálním výletem do Japonska, svou náruč otevře i osvětlená botanická zahrada. Noční autobusová linka návštěvníky zaveze do výstavních prostor BMW Group Classic, kde budou moci obdivovat běžně nepřístupné sbírky, na své si přijdou také fotbaloví fanoušci v zážitkovém světě FC Bayern Erlebniswelt. Dlouhá muzejní noc v Mnichově se koná 19. 10. 2019 od 19 hodin do 2 hodin následujícího dne. Vstupenka stojí 15 eur a zahrnuje vstupné do všech památek a atrakcí a slouží jako jízdenka pro speciální autobusové linky i MHD.
Velká Británie: Luxusní garáž od Aston Martin
Britská automobilka Aston Martin zavedla novou službu, která povznáší vlastnictví této automobilové legendy na další úroveň. Nabízí návrh designu garáže na míru a umožňuje tak vlastníkům legendárních "astonů" vytvořit pro svého miláčka na čtyřech kolech luxusní parkovací prostor.
Služba nazvaná Automotive Galleries and Lairs je pro každého, kdo si chce doma vytvořit vlastní automobilovou galerii či dokonce automobilové doupě. Automobilka tvrdí, že pro nadšence je garáž stejně důležitá jako zbytek domu. A tak přichází se službou, která umožňuje navrhnout pro parkování unikátní místo, na kterém mohou majitelé svoji automobilovou vášeň sdílet i doma se svými hosty.
Článek byl publikován v komerční příloze Hospodářských novin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist