Plány premiéra Andreje Babiše na výstavbu vládní čtvrti v Praze-Letňanech se nelíbí nejen některým politikům, ale ani architektům. Například architekt Ondřej Chybík, který je spolumajitelem ateliéru Chybik+Kristof, nepovažuje za správné, aby úředníci vyklidili centrum města. "Centrum města má být z principu pestré, což se v Praze daří i díky úřadům. Když se všichni úředníci vytáhnou na předměstí, město to oslabí, najednou se stane více monofunkčním. Je to proti přirozenosti města," tvrdí Chybík, jehož ateliér letos získal od amerického časopisu prestižní ocenění Design Vanguard 2019 a byl označen za budoucího lídra v architektuře.

S myšlenkou vládní čtvrti nesouhlasí ani architektka a místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová. Vystěhovat všechna ministerstva z jejich historických budov podle ní nedává smysl. Oprávněná jí příjde jen potřeba přemístit některé složky státu, jako například vládní agentury a složky ministerstev. "Rozumím tomu, že by se vybudovalo několik budov, kam by se mohli tito zaměstnanci přemístit, ale rozhodně pro to není potřeba rozlohy jaká je navržena v Letňanech," sdělila na dotaz HN a dodala, že by administrativní prostory pro zaměstnance měly být ve velmi dobře dopravně dostupné lokalitě.

Architekt Vincent Marani, partner ateliéru Marani Architects, uvedl, že chápe myšlenku centrálního vládního komplexu, v němž by mezi sebou mohla jednotlivá ministerstva lépe komunikovat. "Avšak aby tohle všechno fungovalo, bylo by nutné dokončit pražský okruh a posílit systém veřejné dopravy v Praze 9," upozorňuje. I on je však toho mínění, že by měl přesun vládních úředníků do Letňan negativní dopad na centrum Prahy. "Bankovní a pojišťovací sektory už centrum opustily a jako jeden z nejdůležitějších zaměstnavatelů tam zůstala už jen vláda. Bez tradičních zaměstnanců se život v centru města ještě zhorší. Centrum Prahy se stane ještě méně centrem obchodu a české kultury, bude více Disneylandem pro turisty," dodává.

Podobný názor zastává také děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura. "Budování obrovských monofunkčních čtvrtí − a navíc na okraji města − je velmi problematické, protože například vyvolává obrovské dopravní nároky. Aspektů, které vidím velmi kriticky, je velké množství, a proto si myslím, že jde o naprosto chybnou úvahu," soudí o zvažované úřední čtvrti Okamura. Jestli ale taková čtvrť vůbec vznikne, není zdaleka jisté.

Deset tisíc úředníků

by podle plánů mělo být v možné budoucí vládní čtvrti v Praze-Letňanech. Šlo by přibližně o čtvrtinu všech státních úředníků, kteří v Praze pracují.

Náklady na výstavbu jsou odhadované minimálně na 10 miliard korun.

Jednání mezi vládou a Prahou se nyní zastavila, protože premiér Andrej Babiš (ANO) a pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) se na ničem nedohodli.

Hřib předsedovi vlády sdělil, že diskuse o možné čtvrti může začít až poté, co stát slíbí dostavbu vnějšího okruhu, stavbu nemocnice a peníze na vnitřní okruh. Babiš podle Hřiba nic z toho neslíbil, pouze avizoval, že je ochoten se o silničním okruhu bavit a místo nemocnice by mohlo vzniknout traumacentrum. "Pan premiér mi sdělil, že Praha nedostane od státu vůbec nic a s tímto jsme se rozešli," tvrdí primátor, podle kterého je lepší využít Letňany pro bydlení.

Andrej Babiš vysvětluje neshodu s Hřibem jinak, podle něj se s primátorem vůbec nedalo jednat. "Není pravda, že by stát nepřispěl Praze na okruh, s panem primátorem nemá smysl dál jednat," uvedl premiér.

O budoucnosti celého záměru tak rozhodnou až další jednání, která povedou s Babišem patrně zástupci celé pražské koalice. Babiš totiž avizoval, že obešle všechny radní a poskytne jim veškeré informace o svých plánech na stavbu úřednické čtvrti. A předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který je součástí pražské koalice, už dal najevo, že s Babišem by bylo přinejmenším vhodné mluvit. "Jednání pana primátora byla politická akce, která nemohla nic vyřešit," kritizoval Hřiba. Ke kritice se přidaly i opoziční ODS a ANO, kterým se nelíbí způsob primátorova vystupování.