Někteří aktéři na finančních trzích jsou schopni generovat určitý nadvýnos, kterému se odborně říká alfa. Zpravidla se jim to daří díky určité výhodě nebo znalosti, o které většina trhu neví nebo ji neumí dobře využít. Nicméně v momentu, kdy dojde k širší adaptaci ostatními, zdroj alfy zanikne.
Například v 19. století patřily mezi zdroje alfy neveřejné informace, které ve svůj prospěch využívali i pionýři Spojených států Jay Gould a Cornelius Vanderbilt. Tato éra následně skončila s příchodem přísných regulačních úřadů (konec legálního insider tradingu). Zdrojem alfy byly i první počítače, které svým vlastníkům dávaly obrovskou výhodu proti lidem s kalkulačkou.
Pojďme se ale podívat na ne úplně nový, ale stále relevantnější zdroj alfy, kterému se říká alternativní data. Mluvím třeba o satelitních snímcích sledujících, kolik aut parkuje před Walmartem − informace, která může pomoci při odhadu tržeb. O datech ze stále rozšířenějších senzorů v půdě, které vyhodnocují její stav, čímž pomáhají s odhadem ceny obilí. S postupnou adaptací 5G sítí a rozšiřováním internetu věcí vzniká v reálném čase nepřeberné množství dat, která mají prediktivní charakter jak pro vývoj firem, tak celých ekonomik.
Ti, kteří daná data budou mít první, nejkvalitnější a nejlépe zpracovaná, budou mít velkou výhodu oproti lidem, kteří čekají na oficiální výsledky. Alespoň na chvíli budou mít zdroj alfy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist