Nad syrským městem Rás al-Ajn u hranic s Tureckem se ve středu objevila turecká letadla a začala bombardovat pozice kurdských bojovníků. Krátce poté se přidalo i dělostřelectvo.
V Ankaře se před novináře postavil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a oznámil, že zahájil operaci proti jednotkám převážně kurdských Syrských demokratických sil. Učinil tak dva dny poté, co americký prezident Donald Trump stáhl z oblasti jednotky Spojených států, které Kurdy podporovaly v boji proti Islámskému státu. Tvrdí, že chce na jižní straně své hranice se Sýrií vytvořit bezpečnostní zónu, která umožní návrat syrských uprchlíků.
Podle Erdogana Turci od středy zabili 109 kurdských bojovníků. Podle exilové Syrské organizace lidských práv (SOHR) mají boje po prvním dni 27 mrtvých, z nichž osm jsou civilisté a zbytek kurdští bojovníci. Na útěku jsou tisíce obyvatel syrského severu. Ke čtvrtečnímu dni podle SOHR uteklo před boji nejméně 60 tisíc lidí, z toho většina dál na východ k městu Hasaká. SOHR též uvedla, že za prvních 24 hodin turecká armáda obsadila sedm syrských vesnic.
Čtrnáct humanitárních organizací ve čtvrtek ve společném prohlášení vyzvalo k ochraně civilistů v oblasti. V asi pětikilometrovém pásmu od syrsko-tureckých hranic tam podle nich žije odhadem asi 450 tisíc lidí, kteří jsou také v ohrožení. Je mezi nimi i na 90 tisíc lidí, kteří už museli minimálně jednou v rámci Sýrie opustit kvůli bojům své domovy.
Turecká státní agentura Anadolu informovala, že na tureckém území u hranic se Sýrií zemřeli po ostřelování kurdskými milicemi čtyři lidé, včetně devítiměsíčního dítěte.
Ze zahraničí dál zaznívá kritika tureckého útoku i amerického postupu, neboť USA před tureckou invazí stáhly své vojáky ze severu Sýrie. Paříž si kvůli postupu Ankary povolala tureckého velvyslance. Evropská komise označila ofenzivu za další překážku v mírovém procesu v Sýrii a Londýn vyzval ke zdrženlivosti.
Český premiér Andrej Babiš sdělil, že Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou operaci odsoudila. Představitelé českých politických stran hovoří o zradě a o porušení mezinárodního práva.
Itálie vyzvala Turecko, aby boje okamžitě zastavilo. Rusko chce prosadit dialog mezi syrskou a tureckou vládou, Írán vyzval Turecko, aby své vojáky ze Sýrie stáhlo.
Erdogan ve čtvrtek na kritiku reagoval pohrůžkou, že Turecko pošle syrské uprchlíky do Evropy. "Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám," řekl.
Ankara chce pomocí bombardování severu Sýrie vymýtit z území "hrozbu teroru". "Turecké ozbrojené síly svými vzdušnými silami a dělostřeleckou podporou zasáhly 181 cílů teroristických organizací," uvedlo ministerstvo obrany. Zasaženo bylo i vězení se zadrženými bojovníky Islámského státu.
Dění na severu Sýrie podle Reuters vyvolalo obavy, že někteří z tisíců zadržovaných bojovníků IS by mohli chaosu kolem turecké ofenzivy využít k útěku z vazby a seskupit se znovu k novým teroristickým operacím.
"Budou utíkat do Evropy. Tam se chtějí dostat," řekl Trump na konto vězněných radikálů. Zároveň oznámil, že Spojené státy část bojovníků IS zadržených v Sýrii převezly kvůli turecké vojenské operaci na nespecifikované místo. Podle agentury AP neprozradil, kolik lidí bylo přemístěno či kdy k tomu došlo, pouze řekl, že šlo o "velmi špatné" jedince.
Média následně s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala, že armáda USA převzala dva členy někdejší čtyřčlenné buňky IS známé jako Beatles. Britští radikálové Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh jsou už údajně mimo Sýrii. Jejich teroristická buňka stojí za popravami novinářů včetně amerického novináře Jamese Foleyho, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Americké ministerstvo spravedlnosti je chce postavit před soud ve Virginii. Spojené státy o převoz obou Britů usilovaly už v minulosti, ale Británie tomu bránila, protože Washington nezaručil, že muži v USA nedostanou tresty smrti.
"Takové útoky na věznice s teroristy povedou ke katastrofě, jejíž důsledky později svět nemusí zvládnout," stojí v prohlášení kurdských úřadů.
Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) také hlásí první oběti ofenzivy, bombardování příhraničního regionu si ve středu večer vyžádalo životy pěti civilistů a tří bojovníků. Kromě toho byly desítky civilistů zraněny, tvrdí koalice. SDF vyzvala spojenecké země, aby na sebe vzaly zodpovědnost a předešly bezprostředně hrozící humanitární katastrofě.
Turecká televize NTV ve čtvrtek odpoledne oznámila, že při minometné palbě byly v tureckém pohraničním městě Akçakale zasaženy dvě vládní budovy a zraněno osm lidí. Podle tureckých médií byl útok veden ze syrského Tall Abjadu. Palba syrských kurdských oddílů od středy zasáhla několik míst na turecké straně hranice a obyvatelé tam byli vyzváni, aby se nezdržovali u hranice a zůstali v domech. Turecká agentura Anadolu oznámila, že syrští spojenci turecké armády obsadili dvě syrské vesnice na hranici a vytlačili z nich Kurdy.
USA byly zárukou, že Turecko Kurdům neublíží. Mocenská hra je ale pro Trumpa důležitější než vděčnost za porážku IS
Do bojů se chystá zasáhnout také syrská opozice, kterou Turecko od počátku syrské války podporuje. Její bojovníci míří ze západu k městům Tall Abjad a Rás al-Ajn.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.