Před spuštěním jakékoli webové stránky či aplikace je třeba zvážit mnoho detailů, z nichž některé jsou vnímány jako méně důležité. Jde například o zapracování SSL (Secure Socket Layer) certifikátů. Ty slouží k zabezpečení komunikace mezi serverem a webovým prohlížečem uživatele a minimalizují možnost odposlouchávání odesílaných informací hackery.
SSL certifikát zvyšuje důvěryhodnost webu v očích uživatelů, zvláště v případech, kdy jsou jimi vkládány a odesílány citlivé údaje např. skrze kontaktní a poptávkové formuláře či na e-shopech. Výrazně tedy omezuje případný únik citlivých údajů či zneužití kreditních karet. Z marketingového pohledu působí vždy lépe, když je v prohlížeči před samotnou URL adresou uvedena zkratka https a štítek v zelené barvě. Vyhledávač Google navíc od roku 2014 protokol https hodnotí jako jeden z pozitivních faktorů při řazení webů ve vyhledávání. Další výhodou je, že po nasazení certifikátu na doménu je možné ho využít u projektů provozovaných na subdoméně.
Na druhou stranu je třeba zvážit i možná negativa. Jako první se nabízí pořizovací náklady. Nyní jsou však již rozšířeny i certifikáty dostupné zdarma, které nabízí většina běžných hostingových služeb.
Zároveň však existují i úskalí při jejich implementaci. U webů s relativně vysokou návštěvností může dojít k poklesu rychlosti načítání kvůli zvýšeným požadavkům na server, daným šifrováním komunikace. Pak nezbývá než výkonnost webu upravit nebo upgradovat hostingový tarif či VPS (virtuální privátní server). Je možné se setkat i s názory, že zpomalení webu kvůli SSL certifikátu je mýtus, nicméně samotnému se mi u několika projektů stalo, že se weby po přechodu na https načítaly výrazně pomaleji. Doporučuji tedy rychlost před a po nasazení SSL certifikátu otestovat např. v nástroji PageSpeed Insights od společnosti Google, abyste předešli možné ztrátě zákazníků z webu.
Další možné problémy mohou nastat, pokud přesouváme web z protokolu http na https. Po nasazení SSL certifikátu je třeba upravit webovou prezentaci tak, aby byly všechny zdrojové soubory a knihovny načítány skrze protokol https. V případě, že budou načítány zdroje i skrze protokol http, uživatelům se při vstupu na daný web v prohlížeči zobrazí varování. Web tedy může přicházet o významnou část návštěvnosti, dokud se problém nenapraví. Podle statistiky portálu HubSpot až 85 procent uživatelů web po takovém upozornění opustí.
Při porovnání uvedených pozitiv a negativ, která protokol https přináší, je třeba se také zamyslet, k čemu má náš web sloužit. Pokud od svých uživatelů sbírá jakékoli údaje, pak je nasazení SSL certifikátu takřka nezbytné. Když má web sloužit k zobrazování statického informačního obsahu, je nasazení SSL certifikátu jen možností, kterou lze využít. Obecně lze jeho nasazení spíše doporučit.
Jestli však se nasazuje SSL certifikát pouze kvůli zlepšení viditelnosti webu ve vyhledávání, je lépe zaměřit pozornost spíše na tvorbu kvalitního obsahu a získávání zpětných odkazů z jiných webů, které stále mají na hodnocení a umísťování ve vyhledávání největší vliv.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist