Tradice dárcovství a filantropie se v Československu za minulého režimu přerušila na 40 let. Podle Martina Giertla, zplnomocněnce slovenské vlády pro rozvoj občanské společnosti, se tento skluz stále nepodařilo dohnat. Z historické zkušenosti vycházely i zákony, jež v 90. letech stavěly základ fungování nevládních organizací na právu svobodně se shromažďovat, které lidé za komunismu neměli.
"Náš přístup k neziskovému sektoru je jiný než v západních zemích. A nikdy tady ani nevládní organizace nebudou fungovat stejně jako třeba v Německu či Británii. Na Západě bychom se ale mohli inspirovat jednoduchými řešeními. Ačkoliv jsme v rozvoji filantropie na dobré cestě, řadu věcí děláme příliš složitě," říká Giertl.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









