Tradice dárcovství a filantropie se v Československu za minulého režimu přerušila na 40 let. Podle Martina Giertla, zplnomocněnce slovenské vlády pro rozvoj občanské společnosti, se tento skluz stále nepodařilo dohnat. Z historické zkušenosti vycházely i zákony, jež v 90. letech stavěly základ fungování nevládních organizací na právu svobodně se shromažďovat, které lidé za komunismu neměli.

"Náš přístup k neziskovému sektoru je jiný než v západních zemích. A nikdy tady ani nevládní organizace nebudou fungovat stejně jako třeba v Německu či Británii. Na Západě bychom se ale mohli inspirovat jednoduchými řešeními. Ačkoliv jsme v rozvoji filantropie na dobré cestě, řadu věcí děláme příliš složitě," říká Giertl.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se