Podařilo se propojit osm pozemních radioteleskopů rozmístěných na šesti místech po celém světě: na Antarktidě, v Chile, v Mexiku, na Havaji, v Arizoně a ve Španělsku. Díky tomuto supervýkonnému dalekohledu nazvanému Event Horizon Telescope (EHT) mohli lidé na vlastní oči spatřit podobu černé díry, do té doby jen předvídanou ve fyzikálních teoriích. Snímek světla mizejícího v černé díře, jejíž hmota představuje 6,5 miliardy Sluncí, se dostal na titulní stránky světových novin.

Letos na podzim byla spolupráce několika set vědců ze 60 organizací a 20 států světa oceněna Zvláštní cenou za průlom ve výzkumu základní fyziky. Autoři publikací, které zveřejnění snímku provázely, si rozdělí tři miliony dolarů. V čele projektu EHT stojí Sheperd Doeleman.

V exkluzivním rozhovoru pro HN Doeleman slíbil, že do deseti let se lidstvo podívá na video černé díry. Také během rozhovoru spočítal, co by jeho tým viděl, kdyby byl teleskop EHT umístěný na okraji sluneční soustavy a podíval se na Zemi. A mluvil i o tom, jaké to je vést tým stovek vědců a proč je strach dobrá věc.

HN: Naše planeta se potýká s chudobou, hladem a klimatickou krizí. Lidé jsou ohroženi nedostatkem vody. Proč bychom měli dávat miliony na výzkum něčeho, co je 55 milionů světelných let daleko, jako "vaše" černá díra?

To je otázka, kterou si také kladu. Společnost by měla najít způsob, jak zvládnout obojí. Zajistit lidem přístup k pitné vodě a zdravotní péči, ale zároveň se věnovat vizionářské vědě. Nikdy nemůžete vědět, kde budeme moct uplatnit poznatky ze základního výzkumu. Dám vám příklad. Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein představil před více než sto lety. Kdybyste se ho v roce 1915 zeptala, k čemu je dobrá, řekl by, že nemá tušení. Byl to čistě matematický, geometrický konstrukt. Dnes ji využíváme každý den, závisí na ní třeba GPS navigace. Zabývat se nejhlubšími tajemstvími vesmíru a posouvat hranice možného je důležité.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.