Firmu, která nakládá s odpady, by tady hledal málokdo. Areál společnosti Purum, kde před dvěma týdny výbuch chemikálií způsobil smrt člověka a zranění sedmi dalších, je skrytý jihozápadně od Liberce v úzkém údolí sevřeném dvěma přírodními památkami. Napravo od příjezdové cesty se nad hustými lesy tyčí skalnatý Hamerský vrch, vlevo, přímo nad areálem s odkališti a barely plnými kyselin a louhů, se zvedá plochý masiv Širokého kamene. Kolem vedou turistické trasy a cyklostezka.

Co přesně se v odlehlé úpravně odpadů u vsi Hamr na Jezeře v úterý 19. listopadu ráno odehrálo, zatím není jasné. Jisté je, že míchání látek způsobilo explozi a následný požár, při kterém se do ovzduší uvolnily kyseliny sírová a chlorovodíková, sirovodík, chlor a dimetylsulfid. Hygienici proto minulý týden poslali zhruba 140 lidí, mezi nimi hasiče a zdravotníky, kteří přišli s jedy do styku, na vyšetření. Někteří z nich mají dodnes zdravotní potíže. Nebezpečný zásah už dokonce vyšetřuje zvláštní komise zřízená ministerstvem vnitra.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.