Mimořádná doba vyžaduje mimořádné činy. Michael Bloomberg je přesvědčen, že s Donaldem Trumpem je Amerika na pokraji propasti, a tak je nutné současného prezidenta zvoleného za republikány zastavit. "A kdo jiný, když ne já?" zeptá se v úterý Bloomberg v USA tamních demokratických voličů, kdo by to za ně měl udělat.
Na takzvané superúterý se bude ve čtrnácti státech USA a v jednom zámořském území hlasovat o tom, kdo ve stranických primárkách získá další volitele pro konečný výběr prezidentského kandidáta demokratů. Bloomberg bude na volebním lístku napsán poprvé. A možná hned i naposled. Právě dnes se rozhodne, zda má šanci.
Ukáže se, zda vystudovaný elektroinženýr a manažer, bývalý trojnásobný starosta New Yorku, zakladatel a většinový majitel globální mediální firmy Bloomberg LP a devátý nejbohatší muž planety nepřecenil své schopnosti a sílu (rovněž svých) peněz.
"Kandiduji na prezidenta, abych porazil Donalda Trumpa, sjednotil a znovu vybudoval Ameriku," prohlásil osmasedmdesátiletý Bloomberg, když loni na podzim na poslední chvíli naskočil do demokratického "závodu". O kandidatuře uvažoval už na jaře, ale původně si ji rozmyslel, pak váhal a s rozhodnutím čekal až do listopadu.
To kromě jiného znamenalo, že nestihl registraci pro účast ve volbách v prvních čtyřech státech. A musel zvolit riskantní postup pozdního nástupu do souboje s ostatními demokratickými uchazeči o prezidentství.
Ve stranických primárkách se na rozdíl od prezidentských voleb, kdy se v celých Spojených státech hlasuje v jeden den (podle zákona je to "úterý po prvním pondělí v listopadu"), volí postupně stát po státě. Od kampaně 1972 začínají primárky tradičně na přelomu ledna a února v Iowě, pak v New Hampshiru a až do pozdního jara se uskuteční ve všech 50 státech.
Myšlenka pořádat je ve více státech v jednom dni pochází z demokratické kampaně 1980, kdy měl úřadující prezident Jimmy Carter silného vyzývatele, demokratického
senátora Teda Kennedyho.
Šéfové Carterovy kampaně prosadili společné hlasování ve třech státech jihu (Georgia, Alabama, Florida) s předpokladem, že tím rychle zahladí prohru, se kterou automaticky počítali v New Hampshiru. Z miniúterý postupně vzniklo superúterý. Například v roce 2008 najednou hlasovalo 24 států.
Letos to bude 14 států, zámořské území Americká Samoa a hlasovat dnes začnou také demokraté v zahraničí. Za jednotlivé státy získávají kandidáti podle výsledků takzvané delegáty. Vítězný demokratický kandidát musí letos získat nejméně 1991 delegátů. Na superúterý je ve hře dohromady 1357 delegátů.
Z byznysmena politikem
Udělejme si výlet do historie. Je konec 90. let a pokročilý padesátník Bloomberg je úspěšným byznysmenem. Je velmi bohatý. Zároveň dává nemalé sumy na dobročinné účely a nadacím. Až sem se vypracoval jako "self-made man" z dělnického prostředí na předměstí Bostonu. Studia si hradil z půjček. Z odstupného, které mu bylo vyplaceno v roce 1981 při propuštění z investiční banky Salomon Brothers, vyvine za čtyři miliony dolarů počítačový terminál pro on-line přísun dat a analýz z akciových trhů.
Do dvaceti let má jeho firma osm tisíc zaměstnanců ve stovce zemí světa a vydělává dvě miliardy dolarů ročně.
"Po mých dcerách a mé firmě jsou filantropie a služba veřejnosti dvě velké lásky mého života. Je málo lidí, kteří měli takové štěstí jako já. Záleží na pohledu, možná jsem si to zasloužil, možná ne. Ale ať je to, jak chce, mám to," říká v autobiografii Bloomberg by Bloomberg (Bloomberg o Bloombergovi) z roku 1997. V upřímné citaci je nejdůležitější zmínka o "službě veřejnosti".
Chce více než být byznysmenem. Mezi známými začne testovat, co by říkali jeho kandidatuře na starostu New Yorku.
"A proč bys to dělal? Víš, co ti lidé jako já provedou?" zní reakce jednoho dlouholetého politického poradce. Varuje Bloomberga, že politické soupeře bude provokovat svým bohatstvím, že ho budou napadat jako oligarchu mimo kontakt s realitou.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist