Policisté v Řecku včera na hranicích s Tureckem opět použili slzný plyn, aby zastavili migranty snažící se dostat do Evropské unie. U hranice na tureckém území bylo podle řecké televize na 12 500 běženců. Ankara včera řeckou policii opět obvinila, že zastřelila migranta. Řecká vláda zprávy o smrti migrantů označila za lživé. V Turecku včera jednal s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který Ankaře slíbil dalších 170 milionů eur na pomoc s uprchlíky a vyzval ji, aby nepodněcovala vlnu migrantů mířící k hranici.
Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v přechodu do Řecka. Přestala tak plnit dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do EU. Řecko v reakci vyslalo na hranici další policisty i vojáky, kteří jen včera v noci zastavili stovky migrantů snažících se dostat přes hraniční plot.
Erdogan otevření hranic zdůvodňuje tím, že i ostatní země, včetně EU, musí nést část starostí o uprchlíky, kterých Turecko jen ze Sýrie kvůli tamní válce přijalo na 3,7 milionu. "Pokud evropské země chtějí vyřešit problém, musí podpořit turecké politické a humanitární řešení situace v Sýrii," řekl včera v Ankaře Erdogan.
Řecku chránícímu hranice, které jsou zároveň vnějšími hranicemi EU, vyslovila už podporu unie i její členové. Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4 − Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) včera jednali v Praze a nabídli Aténám podporu ve formě materiální pomoci i případného vyslání policistů pro posílení pohraniční stráže.
Řecko oznámilo, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou ilegálně do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa svého původu, uvedl v úterý deník Kathimerini.
Od pátku vzrostly také počty migrantů mířících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. V úterý se na ostrově Lesbos rozšířila falešná zpráva, že z přístavu odplouvá přívoz, který migranty odveze na řeckou pevninu. Z přeplněného tábora Moria, kde pobývá na 20 tisíc běženců, se tak vydalo přes 2000 lidí pěšky do asi deset kilometrů vzdáleného města Mytilini, kde zaplnili přístaviště i okolní ulice.
Na ostrově Lesbos v posledních týdnech místní obyvatelé demonstrovali proti novým, větším střediskům pro migranty a vláda se snaží mírnit napětí i tím, že tam poslala loď řeckého námořnictva. Ta má nové migranty nalodit a odvézt do migračního tábora na pevninu. Kvůli napětí na Lesbu z něj v posledních dnech odešli někteří humanitární pracovníci a organizace Lékaři bez hranic z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřela pediatrickou polikliniku u tábora Moria.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist