Před týdnem bylo v Česku nakažených koronavirem jen pět, v úterý už 40 a očekává se, že další budou přibývat. Skokovému nárůstu mají zabránit ochranná opatření nařízená vládou, včetně karantény pro Čechy přijíždějící z Itálie, nejvíce zasažené země v Evropě. Epidemiolog Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví, řekl v neděli večer HN, že si virus zatím Češi nepředávají mezi sebou, nakazili se v zahraničí nebo od svých blízkých. (V úterý ráno v době publikace rozhovoru vyšlo najevo, že je evidovaný případ šíření viru na českém území - pozn. red.) Prymula také řekl, že zdravotnictví zatím má dostatek nemocničních lůžek s umělou plicní ventilací. To je klíčové pro přežití asi 20 procent pacientů s nejtěžším průběhem nemoci. Prymula varuje, že boj s epidemií potrvá několik měsíců.

HN: Nemocných může být brzy přes stovku, začne být problém sledovat jejich pohyb a vyšetřovat lidi, kteří s nimi byli v kontaktu. Co pak bude následovat?

Zatím se snažíme nakažené sledovat, trasovat. Pokud bude nárůst pravidelný jako dosud, nebude potřeba zpřísňovat režim. Nedochází tu zatím k přenosu viru uvnitř země. Všechny pacienty jsme zachytili hned na začátku s dovezenou nákazou nebo mezi rodinnými příslušníky nakažených. Kdybychom ale zaznamenali skokový nárůst ze dne na den, jako to bylo v Německu nebo v Itálii − třeba 50 nových případů za den −, pak už by trasování byl problém. Pokud by denně přibývalo 10 až 15 lidí, tak jsme to ještě schopni dělat. Trochu kopírujeme model Singapuru, snažíme se izolovat všechny nakažené, kteří přijedou ze zahraničí.

HN: A kdyby skutečně ke skokovému nárůstu došlo?

To bychom pak najeli na systém mitigování, oslabování epidemie. Učinili bychom opatření, která by měla zabránit masovému šíření − tedy zákaz veřejných akcí, ne jen akcí nad pět tisíc lidí, ale i omezení shromažďování. Podobně, jako to dělá Itálie uvnitř karanténní zóny − omezení provozu restaurací, zavírání kin a podobně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.