O víkendu musela v Česku zavřít řada obchodů, výrazně omezený je také provoz restaurací. Zastavení nebo omezení výroby však hrozí i dalším podnikům, včetně největších automobilek. Začíná se ukazovat, že dopad pandemie nového koronaviru na českou ekonomiku může být ničivý. Zástupci firem proto po státu žádají pomoc v objemu desítek miliard korun.
S dosud nejvýznamnějším krokem, jak podnikatelům ulevit, přišla v pondělí Česká národní banka. Rada ČNB na svém mimořádném jednání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Centrální bankéři se zároveň rozhodli nezvyšovat bankám takzvanou proticyklickou rezervu. Těm díky tomu zůstane víc peněz na půjčky. "Je zřejmé, že dojde k razantnímu útlumu ekonomiky. Říci, jestli klesne k nulovému růstu, nebo dokonce do záporu, je velmi obtížné, ale s každým dnem mimořádné situace narůstá pravděpodobnost horšího scénáře," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
V boji s následky koronaviru pomohou také evropské peníze. EU v rámci nouzového investičního fondu pošle do Česka téměř 1,2 miliardy eur (přes 25,5 miliardy korun). S úlevami pro firmy též přichází vláda. Podnikatelé budou moci podle návrhu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zaplatit daň z příjmů o tři měsíce později, než je běžné. Od pondělí se pak firmy, jejichž byznys nákaza zasáhla, mohou hlásit o bezúročné půjčky v celkovém objemu 600 milionů korun. Vláda pak v pondělí pozdě večer rozhodla, že na tento program vyčlení další miliardu korun. Jen v pondělí bylo přijato 437 žádostí ve výši 800 milionů korun.
2 miliardy
korun denně stojí ekonomiku vládou schválená omezení pohybu a prodeje zboží. Částku odhadují ekonomové českých bank či poradenských společností, které oslovila agentura ČTK.
344 nakažených
Česko mělo k pondělnímu večeru 344 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, první tři lidé se vyléčili. Od rána přibylo 46 nových případů. Provedeno bylo dosud 5068 testů.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý však tvrdí, že na bezúročné půjčky musí jít daleko víc peněz. "Vláda si musí říct, do jaké míry to chce nechat dopadnout na ekonomiku, nebo zda je připravena, daleko masivnějším způsobem než dosud, poskytnout prostředky na rozpočtovou stimulaci," říká Dlouhý. Státní podpora by podle něj měla dosáhnout desítek miliard korun. Analytici odhadují, že vládní opatření proti šíření nákazy stojí ekonomiku každý den dvě miliardy. Dlouhý například navrhuje, aby byl v Česku zaveden takzvaný kurzarbeit. Tedy model, kdy zaměstnavatel lidem zkrátí úvazek, ale udržuje celé pracovní místo. Část mzdy pak pracovníkům platí stát. Opatření, které má zabránit propouštění, už zavedli v Německu.
Problémy spojené s pandemií koronaviru už naplno pociťují i největší české společnosti. Odboráři v automobilkách Škoda Auto a Hyundai požadují čtrnáctidenní karanténu pro zaměstnance, což by znamenalo zastavení výroby. Řada dalších firem pak bude muset omezit výrobu například kvůli tomu, že jim chybí materiál vyráběný v Číně. Jiné podniky se zase potýkají s výrazným poklesem poptávky. Třeba státní pivovar Budějovický Budvar omezil tento týden výrobu až o 30 procent.
Vláda v posledních dnech postupně nařídila kromě hospod zavřít i většinu obchodů s výjimkou prodejců potravin či drogerií. Zavřeno mají také poskytovatelé služeb, jako jsou fitness centra, bazény či sauny. Jejich majitelé však dál musí platit nájem či zálohy za odběr energií. Bez zákazníků přitom mohou zůstat i několik týdnů. Stát by podle Dlouhého měl takovým podnikatelům část nákladů proplatit.
Na přísnější opatření proti koronaviru v pondělí reagovala i měna, která oslabila na 27 korun za euro. Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer v komentáři pro HN zmiňuje, že by centrální banka mohla současné situace využít k prodeji devizových rezerv. Eura nakoupená v době měnových intervencí by se zhodnotila a zisk by mohl částečně zmírnit očekávaný rozpočtový schodek.
Kromě posunutí termínu pro podání daňových přiznání by měl být pro některé podnikatele úlevou i chystaný krok finanční správy. Ta slíbila benevolentní přístup při kontrolách EET, avšak pouze firem a živnostníků, kteří od 1. května začnou odesílat účtenky. "Opatření je mířeno primárně na podnikatele spadající do závěrečné fáze rozšíření. Právě dosud neevidujícím podnikatelům může toto opatření skutečně ulevit," uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.
U některých úlev ale budou muset podnikatelé doložit, že své povinnosti nemohli splnit kvůli pandemii koronaviru. Je to například prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení v následujících třech měsících.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist