Luxusní Gran Hotel Colón kousek od populárního madridského parku Retiro se proměnil v nemocnici. Lůžka na původních pokojích jsou určena pro lehčí případy choroby Covid-19, kterou vyvolává nový typ koronaviru. Colón se tak stal vůbec prvním hotelem ve Španělsku, který začal přijímat pacienty. Krátce po něm následoval rovněž čtyřhvězdičkový Hotel Marriott Auditorium, celkem se přidaly desítky hoteliérů.
Madridské úřady doufají, že díky tomu se jim podaří snížit tlak na nemocnice, které se potýkají se stále rostoucím náporem nemocných. Španělsko je po Itálii druhou evropskou zemí s nejvyšším počtem nakažených, blíží se 30 tisícům.
Téměř 400 mrtvých
■ Španělská bilance počtu obětí nemoci Covid-19 o víkendu narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720, informovala včera agentura AFP s odvoláním na aktualizované údaje tamního ministerstva zdravotnictví.
■ Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy od soboty vzrostl z 24 926 na nedělních 28 572. Více než 2500 lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale včera bylo ve vážném stavu v péči lékařů.
Minulý týden se před hotely objevily první sanitky, z nichž zdravotníci postupně vyváděli pacienty, kteří potřebují péči. Hoteliéři z Madridu nabídli vládě k využití už celkem 40 ubytovacích zařízení s kapacitou devět tisíc lůžek. Půjdou do nich pacienti, jejichž "symptomy vyžadují lékařský dohled, ale nepotřebují pobývat v nemocnici," uvedla regionální vláda Madridu ve svém prohlášení.
Španělská vláda vedená socialistou Pedrem Sánchezem minulý týden rozhodla, že se musí uzavřít všechny hotely, penziony a kempy v zemi. Jedinou výjimku mají ubytovny, kde lidé žijí dlouhodobě. Je tak možné, že počet hotelů využívaných zdravotníky ještě vzroste a rozšíří se i mimo Madrid.
Bez využití hotelů se tamní zdravotní systém možná ani neobejde. "To nejhorší je teprve před námi. Počet nakažených ještě poroste," varoval španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. Kvůli tomu vláda povolala také tisíce mediků nebo lékařů či sestřiček, kteří nedávno odešli do důchodu.
Zdravotníkům v nouzi nepomáhají hoteliéři jen ve Španělsku. Například v Česku nabídla vládě svých 14 hotelů skupina CPI Hotels miliardáře Radovana Vítka. Jejich celková kapacita pro případné pacienty nakažené koronavirem je asi pět tisíc lůžek. Hotely se nachází například v Praze, Ostravě, Liberci nebo třeba Olomouci.
Ve Francii s rychle rostoucím počtem pacientů (je zde zhruba polovina nakažených ve srovnání se Španělskem) zase pomáhá armáda. Situace je kritická například ve 110tisícovém městě Mylhúzy a v 70tisícovém Colmaru na východě země. Odtud vojáci evakuovali několik těžce nemocných do vojenské nemocnice v Toulonu. V Mylhúzách minulý týden armáda začala stavět dokonce polní nemocnici. Postupně ji vybuduje jen několik desítek metrů od heliportu tamní městské nemocnice. Očekává se, že bude hotova na začátku tohoto týdne. Bude mít celkem 30 míst.
"Je to pro pacienty v těžkém stavu. Je vybavena pro infekční nemoci, takže jsou tam místa, kde se zdravotníci mohou převléknout do ochranných obleků," uvedlo ministerstvo obrany. Působit tam bude asi sto zdravotníků. "Výjimečná situace vyžaduje výjimečná opatření. Pro lidi je to velmi silný symbol," uvedl pro list Le Parisien bývalý vojenský lékař Alain Puidupin s tím, že podobné nemocnice se obvykle staví po přírodních katastrofách nebo během války.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist