Během uplynulého víkendu se chataři a chalupáři jako údajní rizikoví přenašeči koronaviru dostali do centra pozornosti stálých obyvatel rekreačních oblastí, tamních starostů, policie a nakonec i premiéra Andreje Babiše (ANO) či ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Například starosta Božího Daru na Karlovarsku Jan Horník varoval návštěvníky, že je bude hlídat a že v případě rozšíření nákazy v obci jim to bude klást za vinu.
"Zvažte, zda je nezbytné jet na chatu či chalupu. Můžete někoho ohrozit nebo se naopak nakazit. Pokud opravdu musíte, tak zůstaňte na chatě a nechoďte mezi lidi," přidal se Hamáček a požádal policii, aby se na rekreanty a výletníky zaměřila. Prezidium se ale nakonec rozhodlo, že preventivní kontroly by byly neúčinné, a hlídky v terénu se v posledních dvou dnech spolehly na hlášení obyvatel obcí, kam chataři jezdí. "Lze očekávat, že zafunguje takzvaná sociální kontrola, kdy nejspíš přibude oznámení ze strany obyvatel malých obcí, kteří se obávají zavlečení nákazy z velkých měst," řekl David Schön, tiskový mluvčí policejního prezidia.
80 porušení
pravidel a vládních nařízení zjistili během soboty policisté v Česku.
Policisté provedli v uplynulých dnech i na základě oznámení desetitisíce kontrol. Jen za sobotu jich bylo po celém Česku 12 700. "Denně se toto číslo pohybuje mezi deseti a patnácti tisíci," řekl další mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Za sobotu zjistili policisté 80 porušení vládních nařízení, nejčastěji se jednalo o nenošení roušky či porušení zákazu uzavřít provozovnu. "Všechny případy předáváme k dalšímu řízení hygienikům nebo hasičům, což jsou v tomto případě správní orgány," řekl Moravčík.
Kvůli epidemii je v Česku vyhlášena karanténa a lidé by měli odcházet z domova jen do práce či na nákupy. Na chatě být mohou, jen by měli respektovat stejná pravidla jako ve městě − na veřejnosti nosit roušku, dezinfikovat si ruce a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi.
Například v Libereckém kraji tak jen během soboty policisté kontrolovali 370 objektů a zhruba polovina z nich byly podle tamní mluvčí Jany Světlé chaty, chalupy a podobné rekreační objekty. Na problémy či prohřešky tady policisté nenarazili. Relativní klid například hlásil i Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu, oblíbené rekreační oblasti v Jizerských horách. "Nevím o tom, že by se chalupáři chovali nezodpovědně," řekl HN s tím, že o příjezdu rekreantů místní vědí a vidí i to, že obvykle respektují pravidla, nevycházejí a třeba jídlo si nechávají vozit.
◼ Podstatná část víkendových prověrek policie se kromě chatových oblastí týkala také ostrahy hranic. Například na česko-polském přechodu Harrachov–Jakuszyce hlídky dosud kontrolovaly 2913 vozidel na vjezdu do České republiky, v opačném směru pak 6166. Na hraničním přechodu Petrovice s Německem policisté kontrolovali 431 automobilů při výjezdu z naší země a 546 na vjezdu. Dvacet lidí tu nepustili do Česka a deseti odepřeli odjezd ze země.
◼ Problémy s kolonami kamionů na dálnicích směřujících k přechodům hlavně se Slovenskem či Polskem se sice zmírnily, řidiči tu ale stále musí počítat se zdržením.
"Obava mezi lidmi tu i tak je. Aby se to zklidnilo, společně jsme s několika starosty požádali hejtmana Martina Půtu (SLK) o speciální opatření. Tím je dobrovolný registr, kam se chalupáři sami hlásí," řekl Ramzer. Systém pomáhá policii rychleji se orientovat v hlášeních sousedů chalupářů. Rekreanti se do registru zapíší a uvedou třeba i to, jestli jsou v povinné karanténě, a další informace. Hlídky tak mají přehled a vyhnou se zbytečným výjezdům k bezdůvodným udáním.
Poslední dny ukazují, že lidé část kontroly převzali za policisty. Telefonují, když vidí někoho bez roušky či zahlédnou člověka, který vstupuje do restaurace. Městská policie v Brně spočítala, že se hlášení na lince 156 v poslední době zdvojnásobila. Často jde o planý poplach, například tu občan udal souseda, jenž si šel bez roušky zakouřit na balkon.
Většina takových případů tak končí buď bez zjištění porušení zákona, či domluvou. Výrazněji zaměstnali v sobotu pardubické policisty zájemci o vyfocení obřího nákladního letounu Ruslan. Ten sem přivezl dodávku ochranných pomůcek z Číny. "Sešlo se tu kolem stovky lidí. Tři z nich neuposlechli výzvy a budeme je muset oznámit," uvedla pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská. Celkem už si v tomto kraji vysloužilo správní řízení deset lidí. Praxe z jiných krajů říká, že mohou padat až desetitisícové pokuty.
Jak udržet ekonomiku nad vodou: levné peníze, kurzarbeit i daňové úlevy pro firmy i zaměstnance
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist