Karanténa, zastavování výroby a pokles spotřeby tvrdě dopadají na většinu českých firem. Blíží se přitom konec měsíce, kdy je čekají splátky úvěrů či leasingů. Banky se jim proto na doporučení České národní banky snaží vyjít vstříc. Podobně jako fyzické osoby si nyní i firmy mohou požádat o odklad splátek.
"Umožňujeme odklad od pátku. Do nedělního večera jsme dostali 5700 žádostí, z toho bylo 350 od firemních klientů," říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. "K dnešnímu dni jde o desítky případů, nicméně očekáváme, že jejich počet ještě poroste. Kapacitně jsme na řešení těchto požadavků připraveni, ale jedná se o bezprecedentní situaci, kdy každý den přináší změnu, a musíme reagovat na situaci novou," přidává se i mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.
Ještě tento víkend ale u většiny bank nebylo vůbec jasné, jak to s pomocí firmám bude. V neděli se proto předseda Asociace exportérů Jiří F. Grund a jeho syn, předseda Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu Jiří Grund mladší, obraceli dopisem na vedení České národní banky, aby zasáhlo.
V dopise, který mají HN k dispozici, stojí, že banky s odvoláním na regulaci ČNB firmám tvrdily, že "jakýkoliv posun splátkového kalendáře je vnímán jako restrukturalizace a banky musí tvořit opravné položky". To by následně vedlo k horšímu ratingu firem a dalším problémům, které by je mohly položit i poté, co epidemie koronaviru odezní.
Podle ČNB ale banky nic takového dělat nemusely, protože je už dříve informovala, že odklady splátek nemusí nutně vést k přeřazení pohledávky do kategorií klasifikované nebo nevýkonné. "Takto jsme to jasně komunikovali vůči bankovnímu sektoru a já pevně věřím, že banky v tento moment pravdy dokážou, že všechna jejich proklientská prohlášení nebyla jen prázdným marketingem," uvedl v pondělí v reakci na dopis otce a syna Grundových viceguvernér národní banky Tomáš Nidetzký.
Tak rychlou finanční krizi nepamatují ani veteráni. Řada investorů věří, že se situace obrátí
Po vyjasnění situace se banky pokusí firmám vyjít vstříc. "Rozhodnutí ČNB respektujeme a budeme maximálně spolupracovat k uspokojivému vyřešení stávající situace v souvislosti s epidemií koronaviru," reagoval včera mluvčí ČSOB Patrik Madle. Podobně hovoří i mluvčí Komerční banky Michal Teubner. "Současně upravujeme naše interní procesy tak, abychom mohli žádosti klientů vyřizovat co nejrychleji," říká. Banka zároveň pro firemní klienty spouští webové stránky s informacemi, u jakých úvěrů lze odklad splátek použít.
Posouvání splátek firemních úvěrů bude ale přece jen složitější než u půjček a hypoték soukromých osob. "V případě jiných než drobných klientů by banky měly postupovat při posuzování individuálně a zejména u větších klientů či úvěrů podrobněji vyhodnocovat dopad aktuální situace na jejich celkovou finanční situaci a schopnost splácení úvěru v budoucnosti," oznámila včera ČNB.
Banky se ale svým klientům pokouší pomáhat i jinak než jen odkládáním splátek. "Současně jsme připraveni aktivně participovat na nových podpůrných programech pro podnikatele vyhlašovaných přes ČMZRB," říká Kopecká z Raiffeisenbank.
Banka podle ní řeší také další problémy firem. Některé například nezvládají plnit podmínky provozního financování. "Současně, vlivem rozkolísanosti kurzového trhu, potřebujeme společně zajistit omezení rizik vyplývajících z kurzového zajištění, a tedy operativně upravovat smluvní limity," doplňuje Kopecká.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist