Vězeňská zařízení jsou během současné epidemie koronaviru zvláště ohrožena. Vysoká koncentrace lidí v uzavřeném prostoru a nemožnost plné izolace z nich dělají ideální živnou půdu pro šíření nemoci. Některé státy začaly propouštět odsouzené za lehčí trestné činy, prakticky všude byly zrušeny návštěvy příbuzných.
Česká vězeňská služba kromě jiného začala měřit teplotu všem, kteří vstupují do vězení. "V případě, že má teplotu vyšší než 38 stupňů, nemůže taková osoba do těchto objektů vstoupit. Též jsme zrušili návštěvy vězněných osob ve všech vazebních věznicích, věznicích a detenčních ústavech. Omezeny jsou také eskorty vězněných osob," sdělila HN mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.
Zrušení návštěv vnímá Vězeňská služba jako ochranné opatření s cílem zamezit šíření nákazy do jejích objektů a ochránit pracovníky služby i vězně.
"V souvislosti se zrušením návštěv jsme přijali takzvaná kompenzační opatření. Tedy častější telefonní kontakt s příbuznými, možnost komunikace po Skypu či možnost dostat jeden balík do vězení navíc," řekla Kučerová.
85 tisíc
odsouzených za lehčí trestné činy propustili dočasně z vězení v Íránu.
Nejsou to zbytečná opatření. Počátkem března, když italské úřady zrušily odsouzeným návštěvy, v šesti vězeních vypukly nepokoje. V Modeně vězni dokonce obsadili celou budovu, včetně nemocniční části, kde vyrabovali zásoby léků, včetně metadonu. Dva odsouzení zahynuli na předávkování. Kvůli zákazu návštěv a propustek na víkend utekla asi tisícovka vězňů z Brazílie.
Celá řada lidskoprávních organizací, včetně Amnesty International, podepsala otevřený dopis Světové zdravotnické organizaci (WHO), žádající propuštění alespoň části vězněných osob.
"Vězení je uzavřené společenství se spoustou společných prostor − jídelen, koupelen, cel. Často se tyto prostory nevětrají, přístup slunečního světla je do nich omezený. Spolu s klasickou jarní avitaminózou to vytváří ideální živnou půdu pro šíření infekce," popisuje ruský lidskoprávní aktivista Sergej Petrjakov poměry v nápravných zařízeních nejen v Rusku.
Tento krok podporuje například i americký epidemiolog Josiah Rich z Brown University. "Čím více lidí máte za mřížemi, tím více přenosů choroby proběhne," cituje ho britský deník Guardian. Podle Riche například ve vězeních chybí dezinfekce rukou, protože obsahuje alkohol, který je v těchto místech zakázán.
Propuštění alespoň části zadržovaných momentálně zvažují v Irsku a Nizozemsku. Tam také odkládají výkon trestu některým skupinám odsouzených, kteří k výkonu trestu ještě nenastoupili.
Nejradikálněji se zachoval Írán, který kvůli obavám z epidemie v přelidněných věznicích přerušil trest 85 tisícům odsouzených.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist