V případě krmení domácích mazlíčků je nejlepší dát na radu veterináře. Špatně zvolené krmivo totiž může mít neblahý vliv na zdraví zvířat a je jedno, zda jde o křížence z útulku nebo čistokrevné plemeno, za které jste dali mnoho tisíc korun. "U psů je třeba dát pozor i na to, jaké zvíře máte. Je velký rozdíl, zda krmíte mladého, teprve rostoucího jedince, či staršího psa, malé, nebo obří plemeno, psa v zátěži, nebo psa kastrovaného s nízkou fyzickou aktivitou. Samostatnou kategorii pak tvoří psi nemocní," říká zvěrolékařka Silvie Poláčková z Veterinární kliniky Regia Vet na pražském Chodově.
U koček zase může být problém krmivo s vysokým obsahem sacharidů, protože zvyšuje riziko cukrovky. Ale ani vysokoproteinová dieta s vysokým obsahem fosforu není ideální, neboť zatěžuje ledviny. "Kočky mají vyšší potřebu některých esenciálních aminokyselin, které přijímají pouze v potravě a samy si je neumí vyrobit. Například nedostatek taurinu poškozuje sítnici a srdce. Krmení pouze syrovými rybami u nich zase může způsobit nedostatek vitaminu B − thiaminu − s následným poškozením nervového systému," vysvětluje zvěrolékařka Poláčková.
Každopádně ale odborníci varují před krmením zvířat zbytky z kuchyně. Lidská strava bývá slaná a kořeněná, pro zvířata s nevhodným poměrem živin. "Existují dokonce potraviny, které jsou pro psy a kočky vyloženě toxické − je to především čokoláda, kakao, káva, hroznové víno a rozinky a samozřejmě i alkohol. Pozor je třeba dát také na avokádo, česnek nebo cibuli. Pro psy rozhodně nejsou vhodné celé větší kosti z drůbeže, králíka ani z vepřových kotlet, které mohou uvíznout v jícnu nebo způsobit zácpu," radí veterinářka Poláčková.
Ráj granulí na pohled. Ale jak se v nich vyznat?
Základem krmení, ať už se jedná o kočky či psy, bývají granule. Někteří chovatelé krmí své domácí mazlíčky dokonce jen jimi. Když ale přijdete do prodejny, zjistíte, že oddělení s tímto krmivem je velmi rozsáhlé a plné balení nejrůznějších značek. Jaké granule tedy vybrat? Pomoci vám může označení, do jaké kategorie dané granule spadají. Existuje kategorie ekonomická (nejlevnější), prémiová, superprémiová a holistická. Superprémiová a holistická krmiva často označují nejvyšší možnou kvalitu, protože vedle vyváženého poměru potřebných živin jsou obohacena i o vysoký podíl čerstvého masa, komplex bylin, ovoce a zeleniny.
Velmi důležité je pak složení krmiva − základem psích granulí by rozhodně mělo být maso. V ideálním případě vybírejte krmiva, která vedle masa sušeného obsahují i maso čerstvé. Kvalita živin je u těchto výrobků na úplně jiné úrovni. "Pokud se maso přidává do výrobního procesu v syrovém stavu, pak i výsledné granule jsou ve vyšší kvalitě. Maso totiž podstupuje tepelné opracování pouze jednou, během výroby granulí, a nedochází u něj ke ztrátě živin ještě při samotném sušení masa," vysvětluje Adéla Palacká, výživová poradkyně značky Fitmin. Vedle množství masa je vhodné sledovat i podíl živočišných bílkovin.
K častým mýtům i kvůli pohádkám patří to, že kočky milují mléko. Opak je ale pravdou. Kravské mléko obsahuje laktózu, na kterou má kočka intoleranci, neumí ji trávit. Mléko je vhodné pouze pro koťata v době kojení. Toto mléko má ale specifické složení, které zažívací potíže nevyvolá.
Mléko i jiné mléčné výrobky jako například sýr kočky špatně tráví a mohou vyvolat zažívací potíže v podobě zvracení či průjmu. Občas ale můžete kočkám zpestřit jídelníček malým množstvím bílého jogurtu či zakysané smetany.
Pokud sáhnete po nejlevnějších granulích, které obsahují masa jen pár procent, pak se rozhodně nejedná o kvalitní krmení. A to se na vašem zvířecím kamarádovi může zdravotně podepsat. Zhorší se vitalita i kvalita srsti, někteří psi mohou trpět trávicími problémy, například průjmem, který může vést k dehydrataci a dalším komplikacím.
V kvalitních granulích by neměly být přidané látky, jako jsou například barviva a různá aromata. "Kvalitní granule nebo konzervy by neměly obsahovat obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla nebo soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin," říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.
Vařená strava? Proč ne?
Výhody kvalitní komerční stravy potvrzuje i veterinářka Poláčková. "Komerční strava má garantovaný správný obsah a poměr živin pro danou kategorii zvířat. Některým jedincům ale forma granulí nemusí vyhovovat a začnou prospívat na jiném typu stravy," říká.
Jsou lidé, kteří komerční krmiva nekupují a raději vaří zvířatům doma. Pozor si ale musí dávat na to, aby byl poměr živin správný. Mnohdy je potřeba přidávat vitaminy, zvlášť u starších, nebo naopak mladých jedinců.
V současné době se prosazuje trend syrové stravy, která je podle jejích přívrženců pro zvířata nejpřirozenější. Ale i tady hrozí riziko nesprávně vybalancovaného poměru živin. "Lidé, kteří krmí BARF − z anglického překladu 'bone and raw food' neboli kosti a syrová potrava −, musí být podle mého mínění pomalu výživoví poradci, jinak může tato strava i ublížit," říká veterinářka z pražské Zbraslavi Kateřina Hýková.
Nevýhodou syrové stravy je také vyšší riziko přenosu infekčních a parazitárních onemocnění, jako je salmonelóza, kampylobakterióza, toxoplazmóza, škrkavky a tasemnice. "Zvířata se mohou nakazit syrovou stravou a pak trusem kontaminovat prostředí. Doporučuje se zvážit tato rizika, pokud jsou zvířata v kontaktu s malými dětmi. Mělo by se také provádět pravidelné vyšetření trusu," doporučuje zvěrolékařka Poláčková.
Nevíte? Nechte udělat vyšetření
Jaká strava je tedy pro kočku či psa nejlepší? Odborníci se shodují, že neexistuje univerzální recept. "Asi nejdůležitější je sledovat, jestli zvíře na dané stravě prospívá, má optimální výživný stav, ideální konzistenci trusu a krmivo mu chutná. K posouzení toho, zda správně krmíme a zvíře opravdu prospívá, mohou pomoct i pravidelné prohlídky a preventivní programy u veterináře, například preventivní vyšetření krve, moči nebo trusu. Na základě těchto vyšetření a porady u veterináře pak může majitel stravu uzpůsobit potřebám a zdravotnímu stavu svého mazlíčka," uzavírá Silvie Poláčková.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist