V továrnách, jejichž produkce není nezbytná pro chod státu, se odbory snaží přesvědčit vedení, aby dočasně zastavilo nebo alespoň omezilo výrobu. Chtějí tím přispět k zamezení šíření koronaviru. Zatímco někde uspěly, jiné továrny se jakémukoliv omezení brání.
Odbory odmítají, že by se tím dostávaly do sporů s vedením továren. "Snažíme se vysvětlit managementu a vlastníkům firem, že jediné, co v tuto chvíli mohou udělat, je přijmout kroky, které zabrání šíření nákazy," uvedl předseda odborového svazu Kovo Jaroslav Souček. Doplnil, že v případech, kde to je možné a produkce firem není nezbytná pro chod celé společnosti, je logickým krokem dočasné přerušení výroby. "Stejný postoj ostatně zaujala také naše evropská odborová centrála industriAll Europe," řekl odborový předák.
◼ Písecká firma s.n.o.p., dodávající díly pro automobilový průmysl, zastavila od 23. března na dva týdny výrobu.
◼ Přední český výrobce automobilových dílů z Hradce nad Moravicí Brano 25. března oznámil, že kvůli dočasnému uzavírání automobilek výrazně omezí výrobu.
◼ Liberecký výrobce klimatizací Denso Manufacturing 20. března oznámil, že omezuje výrobu. Vedení společnosti zvažuje uzavření závodu.
◼ Dura Automotive CZ ze skupiny jednoho z největších automobilových dodavatelů na světě zastavila produkci ve svých závodech ve Strakonicích a Blatné 20. března.
◼ Automobilka Hyundai zastavila výrobu ve své továrně v Nošovicích ráno 21. března, a to na dva týdny.
◼ Výrobce automobilových světel Koito Czech v Žatci oznámil, že od 23. března postupně ukončí provoz.
◼ Jihlavský výrobce světlometů k autům Marelli Automotive Lighting přerušil od pondělí 23. března na dva týdny výrobu.
75 procent
platu dostávají maximálně zaměstnanci podniků, které zastavily výrobu. Týká se to i největšího českého závodu Škoda Auto.
Jako příklad firmy, kde se podařila dohoda o odstavení výroby, uvedl Bosch Krnov. Tady plánují odstávku od konce března zatím na tři týdny. V dalších fabrikách skupiny Bosch, v Jihlavě a Českých Budějovicích, už podle Součka tak jednoduchá dohoda nebyla. Tiskový mluvčí společnosti Bosch Pavel Roman uvedl, že firma se snaží reagovat na změny v požadavcích zákazníků i na vývoj situace kolem koronaviru. "Zaměstnancům, kteří na základě rozhodnutí zaměstnavatele zůstanou doma, bude proplácena náhrada mzdy ve výši 70 a v pozdějších týdnech 75 procent," uvedl Roman s tím, že zatím nelze říct, kolika lidí se to bude týkat.
Zároveň Bosch zřídil krizové týmy, které trvale monitorují dění a navrhují další opatření. "Pokyny pro zaměstnance a dodavatele přizpůsobujeme aktuálnímu stavu vývoje a nařízením," dodal Roman.
Odbory však nevylučují, že může dojít i na nátlakové akce − pokud firmy s vysokým počtem zaměstnanců nepřeruší výrobu, i když poroste počet nakažených na pracovištích. "Vzhledem k vypjaté situaci k nim může dojít i spontánně. Jako odborový svaz o nich ale v tuto chvíli neuvažujeme," řekl Souček.
Příkladem "nedohody" vedení s odbory je pardubický a kutnohorský výrobce elektroniky Foxconn. Tady management jakékoliv utlumení výroby odmítl. Odboráři ale očekávají, že někteří zaměstnanci z obavy z nákazy spontánně nebudou chodit do práce. Foxconn argumentuje tím, že hraje klíčovou roli při zajišťování kritické technologie v oblasti IT a zdravotnictví.
"Vlády, telekomunikační společnosti, vzdělávací instituce a nemocnice bojující proti koronaviru v první linii se na nás obracejí, abychom jim pomohli zajistit jejich fungování," uvedl Nicky Monaghan, viceprezident společnosti Foxconn v Česku. Podle mluvčí společnosti Radmily Čukatové Foxconn v Kutné Hoře vyrábí třeba servery, které se používají k analýze krevních testů, pardubický závod zase zajišťuje produkci dýchacích přístrojů.
Firma údajně přijala vlastní bezpečnostní opatření. "Zaměstnanci pracují méně hodin, upravili jsme jim směny tak, aby se nepotkávali na pracovišti," uvedla mluvčí.
Z velkých výrobců už před dvěma týdny zastavila výrobu Škoda Auto v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Původně továrna plánovala, že provoz obnoví 6. dubna, minulý pátek ale prodloužila uzavření nejméně do 14. dubna. Zaměstnanci dostávali napřed 70 procent platu, ode dneška to bude 75 procent.
Život v uzavřené oblasti: už se projevuje krize a agresivita. Rodiny se víc hádají, říká starosta Litovle
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist