V nanotechnologiích patří Česko ke špičce. Nanovlákna jsou zhruba tisíckrát tenčí než lidský vlas a materiály z nich vyrobené mohou mít jedinečné schopnosti. Ty prokazují i nyní, v době pandemie koronaviru. Vyrábí se z nich roušky či filtry do respirátorů a masek, které zajišťují ten nejvyšší stupeň ochrany.
Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v pondělí rozeslala všem poslancům a senátorům otevřený dopis, v němž vyzývá k podpoře tohoto high-tech odvětví. Žádá v něm, aby na tyto produkty bylo pohlíženo jako na strategické výrobky a stát je v zájmu národní bezpečnosti a nezávislosti ve svých zakázkách upřednostňoval. "S nanotechnologiemi je možné se lépe připravit na budoucí hrozby," uvádí Jiří Kůs, předseda asociace.
Zatímco Liberecký kraj na roušky s nanofiltry vsadil a z vlastního rozpočtu podnítil výrobu sta tisíc kusů speciálních filtrů denně, český stát se k mobilizaci jejich výroby zatím neodhodlal. Teprve včera vznikla v rámci Ústředního krizového štábu pracovní skupina, která bude zaměřená na podporu domácích producentů, mezi něž patří i nanotechnologické firmy. Koordinovat práci skupiny bude ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ministr Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že s různými českými výrobci už jedná, včetně Technické univerzity v Liberci, která masovou výrobu nanofiltrů do roušek svým vývojem spustila. Podle něj se ale bude jednat jen o doplňkové dodávky státu, protože současnou spotřebu milionů respirátorů a desítek milionů roušek týdně nemohou české firmy uspokojit.
Průmyslově nanomembrány v Česku vyrábí pouze tři firmy. Nejvíc toho děla litvínovská společnost Nanotex-Group. Ta má dva velké spidery, jak se strojům na nanovlákna říká. Na strojí vyrábí až 1,5 metru širokém membrány. Druhá výroba nanomembrán je v Pardamu v Roudnici nad Labem. Tam nyní rozšiřují výrobu respirátorů a od konce dubna mají spustit jejich automatickou linku. Vedle toho nouzově spustili výrobu membrány, kterou lze použít na výrobu roušek. Třetí výrobcem je membrány je zlínský Spuru. V současné době nanomembránu vyrábí také liberecká společnost Elmarco, přední dodavatel zařízení na výrobu nanovlákenných materiálů v průmyslovém měřítku. Na žádost libereckého kraje se ale sama pustili do výroby nanomembrány, ze které pak ve spolupráci s libereckou univerzitou vyrábí v Hrádku nad Nisou firma Drylock nanofiltry do roušek. Jeden stroj na průmyslovou výrobu nanomembrán stojí kolem 65 milionů korun.
Vedle libereckého projektu v Česku existují i další tři velcí výrobci nanomembrán, Pardam, Spur a Nanotex, jejichž materiál řada dalších firem využívá, často v kombinaci s textilem. V současné době zejména na komerční výrobu roušek.
"Roušky šijeme z husté bavlny o dvou vrstvách. K tomu máme kapsu na filtry. Ty vydrží čtyři až pět hodin. Po ošetření se mohou použít až třikrát. K rouškám takových filtrů dáváme deset," popisuje Oldřich Glogar, jednatel firmy 2G Lipov, která se běžně soustřeďuje na výrobu přikrývek a polštářů, teď ale jako řada dalších textilních firem vyrábí hlavně roušky. Jednu s deseti filtry prodává za 300 korun.
"Roušky s nanofiltry od nás hodně berou průmyslové podniky, zejména automotive, ale i některé nemocnice," říká Glogar.
Nanovlákna se nevyužívají jen v elektrotechnice či textilním průmyslu, ale také v medicíně a ve speciálních dezinfekcích a nátěrech, které likvidují bakterie a viry. "Pokud bychom měli letiště, nemocnice, domovy důchodců, nádraží nebo například obchodní centra ošetřeny speciálními nanonátěry, ve vzduchotechnice nanofiltry a roušky s nanovlákny, snížilo by se riziko nákazy o desítky procent," upozorňuje Kůs.
Připomíná, že v Česku již máme unikátní nanorespirátor třídy FFP3 a během jednoho měsíce se rozjede automatická linka s kapacitou až půl milionu kusů měsíčně. Konkrétně se jedná o roudnickou firmu Pardam. Ta chystá stavbu nového závodu čistě jen na respirátory. Ty pro ní byly dříve jen okrajovou záležitostí. Vloni jich vyrobila ani ne dva tisíce.
„Několik dalších českých firem zahájilo a posílilo výrobu nanoroušek pro zdravotníky. Není problém jich za měsíc vyrobit až milion. Ty se přitom svými vlastnomi blíží těm nejkvalitnějším respirátorům,“ podotýká.
Například Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) již začaly při čištění vozů testovat novou nanotechnologii, která by proti virům a bakteriím měla aktivně působit minimálně 12 měsíců.
Odkaz na výzvu: http://www.nanoasociace.cz/otevreny-dopis-zakonodarcum/
Nanotechnologové žádají podporu jedinečného oboru
Nanotechnologové žádají podporu jedinečného oboru
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist