Svět dostal infarkt ekonomického a společenského myokardu. Zatímco lidé postižení nemocí covid-19 mohou v závislosti na akutních respiračních problémech prodělat velmi těžký zápal plic a pro odhadované statisíce lidí po celém světě to bude mít fatální důsledky, globálnímu společenství přináší a přinese pandemie nečekané a nepředvídatelné významy. Svět po koronaviru, jakkoliv bude mít tendenci vrátit se do původního stavu, už nebude stejný. Bylo by ale projevem naprosté civilizační odevzdanosti a apatie, kdybychom předpokládali, že bude nutně horší. Nemusí to tak být.

V době informačně "přehřáté" koronavirem není radno pouštět se do zpochybňování nosných pilířů všeobecně pěstované psychózy. Pod tímto dojmem řada lidí uzavírá své uvažování o novém fenoménu za olověné dveře strachu a nechává se dokonale ovládat vzrůstajícím pocitem nejistoty, jenž je sdílen doslova fyzickou nouzí prodlužované celospolečenské karantény. Člověk, jenž se proti tomu vzepře, může velmi jednoduše dostat nálepku cynika či nihilisty.

Pokud připustíme, že je v těchto i následujících týdnech jediným odpovídajícím postojem nošení roušek a minimalizace veřejného kontaktu, velmi brzy shledáme, že jsme udělali obrovskou chybu. V době, kdy jsou na životě potenciálně ohroženi všichni, kdo nevládnou dostatečně silnou obranyschopností, je dobře dodržovat striktní hygienická pravidla a třeba i symbolicky přispívat k pocitu, že situaci skutečně zvládáme spolu. Není ale v pořádku, abychom po tu dobu pouze přijímali stav věcí, aniž bychom si kladli otázku, co přijde po odeznění pandemické nouze a jak se vyrovnáme s kolaterálními riziky i příležitostmi, které tento fenomén do našich životů přinesl.

Naše životy se neodehrávají pouze v těchto týdnech. Budou se, pod vlivem současných mimořádných událostí, odehrávat v následujících měsících a letech. A budou historickou mimořádností dneška ovlivněny. Je na nás, zda si do blízké i vzdálené budoucnosti odneseme pouze strach a nejistotu, nebo zda budeme schopni se poučit či těžit z příležitostí, které i tento fenomén otevírá.

Strach i solidarita

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru