Při pohledu na počty nakažených a mrtvých zarazí, že nejmarkantnější dělicí linie je totožná s linií železné opony. Na jedné straně vidíme obrovské počty obětí v Itálii, Španělsku, Francii, Velké Británii, Belgii, Nizozemsku. Na druhé relativní klid v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Pobaltí, v zemích bývalé Jugoslávie. Proč to tak je? Nabízím sedm základních vysvětlení. A dopředu říkám, že výsledek se nemusí svobodomyslným lidem líbit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Josef Král 15.04.2020 15:58
I z veřejně přístupných zdrojů ,je zřejmé ,že omezení minimálně ve Francii a Itálii jsou mnohem tvrdší (musíte se prokazovat potvrzením,kam jdete,pokuty jsou násobně vyšší,můžete vycházet jenom občas,stojíte frontu před supermarketem) a úspěšnost je nižší. Jako obvykle se nám někdo snaží tvrdit,že jsme horší než jiní. Oznámení na úřad na západě není bráno jako udavačství ,ale jako obrana proti nedodržování zákonů a tak je mnohem častější.
Michal Koblížek 15.04.2020 15:50
Důležitým faktorem budou určitě společenské zvyklosti. V Itálii a Španělsku se častěji žije ve větších rodinách. Lidé mají menší osobní prostor. Z hlediska celé Evropy jsou východoevropské státy poněkud bokem hlavních dopravních uzlů a tras. Navíc mají nižší hustotu obyvatelstva. Oba faktory zpomalují rychlost šíření infekce. Díky tomu měly východoevropské vlády daleko více času zareagovat a zavést protiopatření. Naopak Itálie a Španělsko tento čas k dispozici neměly. Faktor přísnosti policie je asi irrelevantní. Z osobní zkušenosti můžu říct, že např. španělská policie je podstatně ostřejší než ta naše.
Hynek Glos 15.04.2020 13:18
Děkuji, Petře. Líbí se mi, že uváděné argumenty jsou ozdrojované (popř. uvádíš, že ještě neexistuje metaanalýza studií apod.). Realita je takováto a s déledobým výhledem nelze než věřit, že ten strach (místy až panika) a sním spojená ochota se podřizovat/přizpůsobit/bonzovat nepřeroste do chutě voličů vrhat se (ještě více) do náruče autokratů a "velkých vůdců"....
jp.straka 15.04.2020 12:23
Gratuluji, pane Honzejk, opět trefa do černého! Vámi uváděné důvody jsou smutná pravda. Přestože se počítám ke svobodomyslným lidem, jimž se výsledek nelíbí, tak bohužel není možno ignorovat realitu.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru