Generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Jiří Jirásek říká, že nasazení robotů ve vyhodnocování žádostí od podnikatelů, kteří žádají o státem garantované úvěry, není dokonalé, ale je to daň za rychlost. Sám však přiznává nespokojenost s tím, jak dlouho musí čekat na vyhodnocení své žádosti ti, kteří kvůli koronaviru nemají peníze na provoz. "Každá věc se vyvíjí," říká k tomu Jirásek.
Od úterý 21.dubna od osmi hodin ráno mohou nově žádat o pomoc i pražští podnikatelé. Banka spustí program COVID Praha. Pro podání žádosti bude ale tentokrát nutné mít už úvěr spolupracující komerční bankou schválený a ne jen předdomluvený, jako tomu je v případě COVID II. Proto šéf ČMZRB doporučuje, aby podnikatelé začali úvěr se svými bankéři řešit už dříve. Parametry úvěru jsou pak stejné jako pro program COVID II, tedy záruky až do výše 80 procent jistiny komerčního úvěru. Banka také přispívá na úroky až do výše jednoho milionu korun. Maximální výše úvěru je 15 milionů korun, dolní hranice není stanovena. Ručení ČMZRB nepřesáhne tři roky. Praha na půjčky vyčlenila 600 milionů.
HN: Podnikatelé tvrdí, že trvá třeba měsíc, než dostanou reakci na svoji žádost, a oni celou dobu nevědí, jestli vůbec uspěli.
Nejsem z toho nadšený, chtěli bychom samozřejmě pracovat tak, aby klienti byli maximálně spokojení. Ale v programu Covid I jsme dostali tři tisíce žádostí, ty jsme zpracovávali ještě takzvaně ručně. Když si vezmete tři tisíce žádostí a vynásobíte to půlhodinou, kterou každá z nich vyžaduje, tak vám vyjde hrozné číslo. Očekáváme, že během deseti dnů dostanou všichni klienti stanovisko buď ano, poskytneme úvěr, nebo že jsme žádost zamítli.
HN: To ale není krátká doba vzhledem k tomu, kdy program začal.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.