Vládní scénář o postupném uvolnění protikrizových restrikcí je podle Hospodářské komory diskriminační. Vláda se chystá v pěti etapách postupně otevírat obchody podle sortimentu i podle velikosti prodejní plochy. Prezident komory Vladimír Dlouhý poukazuje na to, že se některá odvětví potýkají s kritickým nedostatkem peněz na provoz, a pokud mají přežít, musí být uvolnění protikrizových opatření rychlejší.
Předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček upozorňuje, že při současném tempu postupného zpřístupnění obchodů jich řada zůstane uzavřená navždy, protože majitelé do té doby zkrachují. "Každý den přicházíme o ohromné peníze, deset miliard měsíčně," uvedl.
Asociace proto s Hospodářskou komorou předloží vládě návrh, za jakých podmínek si představují otevření nákupních center dříve než plánovaného 8. června. Kubíček jmenoval několik základních opatření, která by z hlediska rizika nákazy koronavirem vytvořila z nákupních center stejně bezpečná místa, jako jsou malé obchody, které se v těchto dnech postupně začínají otevírat. "Každé centrum bude mít hygienický a režimový plán pod dohledem hygienické stanice," řekl Kubíček. Z dalších opatření uvedl zvýšenou hygienu s dostupnou dezinfekcí a pravidelnou očistou veřejných částí, jako jsou zábradlí či výtahy.
100 tisíc
zaměstnanců čeká podle Asociace nákupních center na otevření velkých obchodů.
Dále slibuje zavedení bezpečnostních opatření proti shlukování a posedávání, na která bude dohlížet koordinátor bezpečnosti. "Omezíme odpočinkové zóny, skončí zdarma připojení k wi-fi. Vstup bude pouze s rouškami a zavedeme opatření, aby se omezily skupinky lidí," řekl Kubíček.
Připomněl také pravidelné měření teplot zaměstnanců nebo zajištění dostatečných odstupů jednotlivých míst ve stravovacích provozech se zavedením takzvaných rodinných stolů. "Není důvod, aby byla nákupní centra diskriminována. Pracuje tam 100 tisíc lidí a chceme, aby se mohli co nejdříve vrátit do práce," řekl Kubíček.
Podobně prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek žádá rychlejší otevření restaurací či aspoň venkovních zahrádek: "Nic by se nestalo, pokud by se zahrádky otevřely koncem dubna. Nepočítáme s tím, že budeme mít okamžitě zisky, ale potřebujeme přežít."
Místopředseda vlády a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) připustil, že by se uvolňování restrikcí mohlo zrychlit po vyhodnocení vlivu velikonočních svátků na šíření nemoci. To si ještě ale vyžádá několik dnů. "Pokud vyjdou příznivá čísla, máme připravený plán B, v něm bychom pět etap uvolňování restrikcí stihli v kratším čase," řekl v úterý HN Havlíček.
I takový postup ale podnikatelé kritizují. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza říká, že podnikatelé u vládních opatření postrádají transparentnost a předvídatelnost: "Chci poprosit vládu, aby přestala používat slova možná, třeba, snad. Obchodníci potřebují jasně vědět, co je čeká."
Podle něj zejména podnikatelé v cestovním ruchu potřebují mít jistotu, aby se mohli s krizí vypořádat: "Když se podívám, jak vypadá pomoc v zahraničí, tak až všechno pomine, české firmy budou vykrvácené a jejich zahraniční konkurenti budou mít výhodu," dodal Prouza.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist