Hygienici se snaží pochopit záhadu skrytou v jejich vlastních datech. Podle evidence nemocných s covid-19 jsou profesí s největším počtem nakažených zdravotní sestry. Následují další zdravotnické profese a lékaři. O rizikovosti těchto zaměstnání nikdo nepochybuje, podle hygieniků se ale jen menší část zdravotníků nakazila během výkonu svého zaměstnání. U lékařů to vychází jen na dvanáct procent z nich. V případě sester na třicet. "Ta data vychází s našich šetření, dotazníků a trasování. Sami se snažíme pochopit, proč tomu tak je," říká Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je evidentní, že zdravotničtí pracovníci jsou tou nejzasaženější profesní skupinou.
"Samozřejmě se ale mohou nakazit i jinde než v zaměstnání. Na začátku epidemie to většinou bylo při jejich pobytu v zahraničí," tvrdí Dušek a poukazuje na to, že čísla nakažených zdravotníků není třeba nijak zveličovat. V tuzemsku působí kolem 40 tisíc lékařů a dvojnásobek zdravotních sester, u kterých nákaza koronavirem byla prokázána ve 154, respektive 308 případech. "Počty nakažených u nich tedy nejsou alarmující. Je však potřeba je hlídat. Zejména u zdravotních sester je vhodná zvýšená opatrnost," dodává.
Ať již se nakazili kdekoliv, jsou nyní zdravotníci pod větším náporem než obvykle. Odborový svaz zdravotní a sociální péče ČR proto navrhuje, aby dostali jednorázovou finanční odměnu. "Pro zaměstnance oddělení zaměřených na covid-19 navrhujeme 45 tisíc korun a pro ostatní 30 tisíc," uvádí Dagmar Žitníková, předsedkyně svazu. Svůj návrh poslal svaz vládě již 9. dubna, zatím ale nezískal žádný příslib, že nějaké peníze dostanou. Premiér Andrej Babiš (ANO) už se nechal slyšet, že obětavou práci zdravotníků ocení. Podle Žitníkové však hrozí, že vláda nebude myslet na všechny, ale jen na své fakultní nemocnice. "Podle nás by to měli dostat všichni," dodává.
Většina zdravotníků se nenakazí v práci
Kvůli zvýšenému náporu na zdravotníky ministerstvo již koncem března spustilo telefonní linku psychologické podpory určenou speciálně pro ně. "Jsou to právě zdravotníci, kteří jsou nyní v první linii. Ošetřují pacienty s infekcí, tudíž je u nich zvýšené riziko vlastní nákazy a pracují přesčas," uvedl tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Na linku zatím denně volají dva až tři lidé. "Jsou to obvykle hovory na desítky minut. Volají zdravotníci, kteří mají potřebu řešit konkrétní problém. Zpočátku to byly hlavně obavy z přenosu infekce. Nebo konflikty v týmu pracujícím pod tlakem. Volal i lékař, že musí přijímat další a další pacienty, ale oddělení už má úplně plné kapacity a on neví, jakým způsobem to bude pokračovat. Navalí se na vás krize a vy nevíte, jestli je v dohledu nějaký konec, co budete dělat, když vyčerpáte kapacity," popisuje Lukáš Humpl, garant Psychosociální intervenční služby moravskoslezské záchranky.
Ředitel Dušek na čtvrteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví prezentoval i další aktuální data o vývoji epidemiologické situace koronaviru v Česku. Vedle zásadní informace, že se Velikonoce na šíření koronaviru nijak negativně neprojevily a pravděpodobně ani neprojeví, také prezentoval například srovnání Česka s ostatními zeměmi. Podíl pozitivních záchytů na celkovém počtu testovaných je u nás 3,8 procenta a stále klesá. Oproti tomu ve Velké Británii je na 31,4 procenta a v USA téměř na dvaceti. V hodnotách přenosu infekce se podle Duška dostalo Česko na úroveň, která je tak optimistická, že si ji ještě v polovině března neuměl ani představit. Podle současné predikce člověk s koronavirem v průměru nakazí 0,74 člověka. "Epidemiologická situace je pozitivní a infekce se nekontrolovaně nešíří. Je možné a nutné zahájit kontrolovaný návrat k normálnímu životu a hlavně restartovat zdravotnický systém," uvádí Dušek.
S přispěním Markéty Šrajbrové.
Datová a Informační Základn... by Tadeáš Fořt on Scribd
Většina zdravotníků se nenakazí v práci
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist