Zatímco obchodům či restauracím už vláda dala vědět, kdy mohou znovu otevřít, lázně zůstávají v nejistotě. V plánu na uvolňování přísných opatření proti šíření koronaviru zatím chybí. Lázeňská města se brání a upozorňují, že bez brzkého otevření a pomoci od státu část z nich krizi nepřežije. Podle předsedy Sdružení lázeňských míst Jana Kuchaře je nutné, aby vláda povolila příjezd zahraničních hostů. Ti si léčebné pobyty platí sami a české lázně jsou na nich závislé. Například v Karlovarském kraji tvořili loni cizinci téměř 70 procent všech klientů.

"Bez otevřených hranic budou mít města, jako jsou Karlovy Vary, Františkovy nebo Mariánské Lázně, velký problém," prohlašuje Kuchař, který je starostou Františkových Lázní za sdružení Pro zdraví a sport. Souhlasí s ním i karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), podle níž hrozí, že bez hostů, kteří si léčbu platí, nepřežije lázeňství v krajském městě do konce roku. Klienti, kterým léčbu hradí pojišťovna, pro jeho přežití nestačí.

Sdružení proto tlačí na vládu, aby vstup do země ze zahraničí umožnila. "Nabízíme, že budeme financovat rychlotesty na hranicích pro klienty s poukazem do lázeňského zařízení, který bude delší než 14 dní," popisuje Kuchař. "Když si toho člověka zkontrolujete a on přijede na měsíc do zdravotnického zařízení, není to riziko. Naopak by to byl nejrychlejší restart, jaký je teď pro nás možný," pokračuje. Zvolený způsob vidí jako ideální cestu, jak dostat do lázní Němce, kteří patřili vždy k častým klientům. Testy na koronavirus by společně hradila města a provozovatelé lázní.

Brzké otevření hranic však vláda dlouhodobě odmítá. Ministerstvo zdravotnictví pak návrhy lázeňských měst příliš nekomentuje. "Lázněmi se intenzivně zabýváme, jasno by mělo být v řádu dní," sdělil pouze mluvčí úřadu Martin Novotný. Ve čtvrtek v noci nakonec vláda rozhodla o tom, že lázně budou moci od pondělí znovu přijímat pacienty.

Provozovatelé lázní to vítají. Od uzavření totiž kritizovali fakt, že jim stát podtrhává nohy tím, že běžná rehabilitační zařízení mohou pacienty stále přijímat, jak upozorňuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. Zdůrazňuje, že tato "povolená" zařízení přitom nabízejí stejnou péči jako lázně. K možnosti znovu otevřít lázně Bláha uvádí, že reálně ještě nějakou dobu potrvá, než budou moct lázně opět otevřít.

"Jsou to zatím jen pacienti, žádná jiná, hotelová, wellnessová služba zatím možná není. Takže je to jen pro některá zařízení a v omezeném rozsahu. A protože v podstatě nová poptávka po lázních nyní neexistuje a nikdo to nečekal, že to půjde takto rychle. Jediné, co budeme dělat, je, že budeme sahat po návrzích (na léčebnou péči), které máme a které byly odložené, a budeme s těmi lidmi domlouvat, kdy přijedou. Určitě neotevřeme kvůli jednomu nebo dvěma lidem," řekl Bláha agentuře ČTK.

Dosud lázně hlavně řešily, jak nezkrachovat, a proto začaly propouštět některé zaměstnance. Riskují ale, že bez dostatku zdravotnického personálu nebudou moci po krizi pokračovat. Ti, kdo nyní skončí, mohou přejít za jistější prací do nemocnic a už v nich zůstat. "Rozhodování jak dál je něco jako Sophiina volba. Řešíme, zda lidi propouštět, nebo je držet, ale zase vyčerpávat zdroje a riskovat, že později nebudeme mít peníze pro nikoho," říká Bláha, jenž šéfuje lázním v Luhačovicích a Jáchymově.

Krach by nejvíce zasáhl Karlovarský kraj, kde v lázeňství pracuje zhruba pětina obyvatel. Tento poměr však pomalu klesá s tím, jak lázně propouští. "Na pracovním úřadě je už 1300 lidí z lázní. Máme analýzu, podle které by v červnu mohlo toto číslo narůst až k osmi tisícům," říká krajský zastupitel Vojtěch Franta (za Piráty), jenž má na hejtmanství na starosti právě oblast lázeňství.

Kraj proto apeluje na stát, aby lázním finančně pomohl. Zároveň hejtmanství počítá s kampaní za několik milionů korun, jejímž cílem bude přilákat do lázní Čechy a zmírnit tak dopady krize. Cílem propagace bude podle Franty zbavit Karlovarský kraj nelichotivé nálepky, kterou mezi Čechy získal. "Je třeba je přesvědčit, že nejsme finančně dostupní jen pro zahraniční klientelu," říká zastupitel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist