Když se Tim Bajarin v těchto dnech snaží zabavit, ponoří se na dno oceánu. Ve dvacetimetrové hloubce si půlhodinku posedí a sleduje ryby plující kolem něj. "Je to takové moje akvárium," svěřil se před pár dny britskému listu Financial Times ajťák z Kalifornie, jehož koníčkem je potápění. Své záliby se teď musel kvůli zavedení karantény fyzicky vzdát. Díky brýlím pro virtuální realitu a speciální mobilní aplikaci se ale může potápět i nadále − ve svém obýváku.
Program využívající 360stupňová videa vyvinul magazín National Geographic a na internetu je ke stažení zdarma. Speciální hledí už, pravda, něco stojí − to od značky Oculus Go, které Bajarin používá, v Česku vyjde na šest a půl až osm tisíc korun. IT konzultantovi to ale vůbec nevadí. "Sedím si pohodlně v křesle a kolem mě přitom plave rejnok. Je to podobné jako skutečné potápění, jen se při tom nenamočím."
Zařízení pro virtuální realitu (VR), která vytvářejí trojrozměrné obrazy, nejsou žádná převratná novinka. Na trhu jsou už několik let. To samé platí pro takzvanou rozšířenou realitu (augmented reality, AR), která umožňuje majitelům mobilů vybavených speciální aplikací zamířit na reálný obraz a pohybováním telefonu pak vzniká zdání prostorovosti. Realitu zobrazenou čočkou mobilního foťáku pak třeba mohou doplnit o počítačem vytvořené objekty. Obě technologie se zatím prosazovaly hlavně v hráčském světě. Nyní ale mohou dobře posloužit i lidem, kteří se vlivem pandemie nového koronaviru museli vzdát cestování. Prohlédnout si tak lze třeba katedrálu ve Florencii, americký Grand Canyon nebo se rozhlédnout z Eiffelovy věže. Možností je nepřeberně.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.