U dlouhého pultu v pražském klenotnictví Gold Point stojí dva prodavači, dveře jsou otevřené a zákazníky láká sleva až 40 procent. Přesto je v obchodě na Václavském náměstí prázdno.
"Slevy dáváme obvykle mimo sezonu. V dubnu bychom měli vyšší tržby a akce nedělali, teď to ale jinak nejde," říká manažer klenotnictví Andrej Jakupi. Zhruba polovinu tržeb za normálních okolností přinášejí turisté, pandemie koronaviru je ale do Prahy nepustí. "Nevíme, co s námi bude," prohlašuje manažer.
Stejný pohled byl v pondělí na řadu českých obchodů. Přestože mohli prodejci po šesti týdnech konečně otevřít, zákazníci ze zahraničí jim chybí. Slevami se proto snaží přilákat alespoň ty místní, ani ti ale první den do obchodů ve velkém počtu nevyrazili. Podnikatelé se proto dál bojí, že sezona poškozená virem z čínského Wu-chanu povede až ke krachu.
Nově otevřené obchody mají podle požadavků ministerstva zdravotnictví u vstupu dezinfekce a ochranné pomůcky, místo jednorázových rukavic ale často jen mikrotenové sáčky.
Řada prodejců vyvěsila poutače s hesly "Život je zpět" nebo "Už k nám znovu můžete". Ve většině obchodů se ale v pondělí pohybovali jen jednotlivci, někde proto rovnou zkrátili otevírací dobu.
20. 4. – Řemesla, autobazary a autosalony, farmářské trhy
27. 4. – Obchody do 2500 metrů čtverečních (mimo ty v obchodních centrech), fitcentra, autoškoly, knihovny, zoo
11. 5. – Všechny obchody v obchodních centrech, zahrádky restaurací, kadeřnictví, solária, kosmetické salony, muzea, galerie, hrady a zámky (venkovní prostory)
25. 5. – Vnitřní prostory restaurací, hradů a zámků, hotely a kempy, taxislužby, divadla
Našly se ale i opačné případy. V Knihkupectví Horová v Náchodě si počty prvních zákazníků pochvalovali.
"Lidé chodí. Zatím srovnatelně s dobou před pandemií," uvádí majitelka Alice Horová. Za první hodinu a půl od otevření ji navštívily zhruba dvě desítky zákazníků.
Knihkupkyně přesto čeká, že k předkrizovým tržbám se hned tak nevrátí. "Lidé si budou více rozmýšlet, za co teď peníze utratí," prohlašuje Horová.
Vlivem nuceného uzavření se ocitla v existenčních problémech. Jako živnostnice už proto žádala o jednorázový příspěvek 25 tisíc korun a také o částečnou úhradu mezd pro své zaměstnance. Žádnou z dávek ale zatím nedostala.
Umyjte si ruce a vstupte
To majitelka malého second handu s dámským oblečením v pražském Karlíně už "pětadvacítku" pro živnostníky obdržela. Možnost odkladu zaplacení nájmu za svou prodejnu ale využít nechce. "Zatím jsem se s majitelem dohodla na poloviční sumě za duben a květen. Odložený nájem bych stejně musela zaplatit později, takže by mi to příliš nepomohlo," říká živnostnice, která nechce zveřejnit své jméno.
Problémy jí dělá hlavně to, že si lidé nemohou oblečení vyzkoušet. "Pracuji také jako stylistka, takže zákazníkům doporučuji vhodné kombinace, což teď nejde," stěžuje si podnikatelka. Zákaz zkoušení oděvů má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) skončit 11. května, kdy dojde k další vlně uvolňování přísných protiepidemických opatření.
Svaz obchodu a cestovního ruchu bude po vládě žádat podrobnější plán, jak se budou otevírat hranice. "Je to důležité nejen pro cestovní ruch, ale také pro velkou část gastrobyznysu," upozornil na problémy restaurací či kaváren prezident svazu Tomáš Prouza. Češi od pondělí sice mohou vycestovat, pro cizince ale nadále platí zákaz vstupu do země.
Někteří zákazníci módních obchodů oslovení HN ale problém se zákazem zkoušení nemají. "Svou velikost znám, takže mi to nevadí," říká padesátnice Dagmar, která se na nákup vydala do pražské pobočky řetězce New Yorker.
Od pondělí se otevřela naprostá většina obchodů s prodejní plochou do 2,5 tisíce metrů čtverečních. Provoz tak mohly obnovit autoškoly, fitcentra, knihovny či zoologické zahrady. Na opětovný rozjezd si ještě ale musí počkat kadeřnictví (do 11. května) či restaurace. Ty mohou otevřít své zahrádky od 11. května, vnitřní prostory pak od 25. května.
Pro již otevřené obchody platí zvláštní pravidla. Kromě nutnosti umístit u vchodu dezinfekci a udržovat mezi zákazníky dvoumetrový odstup se třeba dosud nesmí otevřít vnitřní pavilony zoologických zahrad. Lístky do nich jsou navíc k dostání jen na internetu a v omezeném množství, aby uvnitř areálů nedocházelo ke shlukování lidí.
Známý safari park ve Dvoře Králové nad Labem tak v pondělí dopoledne navštívilo jen něco přes dvě stovky lidí. Denní limit návštěvnosti zahrada stanovila na 4,5 tisíce lidí. Safari park kvůli předchozímu uzavření čeká za březen a duben výpadek v tržbách kolem 10 milionů korun. S dalším výpadkem pak zoo počítá i v květnu, protože kvůli lákání návštěvníků musela zlevnit vstupné.
Se slevami na všechno své zboží přišla i pražská pobočka parfumerie Douglas, která sídlí v obchodním centru Nový Smíchov. Většina dalších prodejen ve smíchovském centru zůstává z nařízení vlády do 11. května zavřená, aby nehrozilo shlukování lidí. Douglas ovšem mohl otevřít už v pondělí, protože má vchod z ulice. Prodejnu během první hodiny od otevření navštívili pouze dva lidé. V ulicích metropole tou dobou procházely desítky lidí, do nově otevřených obchodů z nich ale zamířil málokdo.
V Česku výrazně přibývá vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. V pondělí se jejich počet zvýšil o 271 na 2826. Úmrtí do pondělního večera bylo 222. Počet celkových případů nákazy stoupl o 27 na 7431. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce případů nákazy je v Praze, téměř 1700. Nejméně je nemoc rozšířená v Jihočeském kraji.
S malým zájmem se v pondělí potýkal i Palác knih Luxor na Václavském náměstí. Dopoledne v něm nakupovalo jen pár lidí. Luxor otevřel i přesto, že má prodejní plochu větší, než vláda stanovila. Pravidla ale neporušil. "Část prostor jsme na každém patře zahradili, abychom se do limitu vešli. Uzavřená je například sekce map, které teď lidé při zákazu cestování stejně kupovat nebudou," míní jedna z prodavaček. Aby si lidé mohli knihami listovat, musí použít dezinfekci nebo požádat o pomoc obsluhu.
Pro fitcentra a posilovny platí přísnější hygienická opatření. Lidé v nich nesmí použít šatny ani sprchy a cvičit mohou jen s rouškami v dvoumetrových rozestupech. "Ve výhodě jsou podle mě fitcentra na okraji města, odkud si lidé mohou odskočit domů, aby se osprchovali. K nám docházejí hlavně lidé dojíždějící za prací do okolních kanceláří. Ti takovou možnost často nemají," říká Matěj Štrébl, manažer fitcentra Form Factory z pražského Karlína. V tom si v pondělí dopoledne zacvičilo asi 30 lidí. To je podle Štrébla asi třetina normální návštěvnosti.
V kroměřížské posilovně FitHouse byla v pondělí dopoledne asi desítka rekreačních sportovců. Jiné fitness podniky nyní řeší odklady pronájmů svých prostor nebo žádají majitele o nižší platby, aby předchozí omezení ekonomicky ustály. FitHouse ale takové věci řešit nemusí. "Jsme ve vlastním, takže nás trápí jen ušlý zisk," uvádí majitel fitcentra Martin Ničajevský. Ztráty na tržbách během přerušení provozu odhaduje na 150 až 200 tisíc korun. "Likvidační to pro nás není. Otázkou je, jestli dokážeme zaplatit naše lidi a nebudeme třeba muset zkracovat provozní dobu," uvažuje.
Umyjte si ruce a vstupte
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist