Pojem "černá labuť" značí podle matematika a filozofa N. N. Taleba málo pravděpodobný jev. Je předem obtížně předvídatelný, a tedy neočekávaný, s významným dopadem na společnost nebo na jednotlivce. Pokud se černá labuť projeví, pak je vhodné aplikovat mechanismy adekvátní k situaci, které zmírní její případné negativní dopady.
Současná pandemie nového koronaviru byla pro mnohé onou černou labutí. V případě pandemie je jedním z obávaných dopadů možnost přetížení zdravotního systému, tj. v krátkém časovém období kumulace počtu osob s těžkým průběhem nemoci vyžadujících hospitalizaci, který přesáhne kapacitu specializovaných lůžek a také počet pracovníků s odpovídajícím zdravotnickým vzděláním. Aplikovaná opatření (karanténa apod.) mají za cíl omezit masové šíření viru, a tedy rozložit do delšího časového období množství osob, které vyžadují akutní hospitalizaci.
Z výskytu černé labutě je vhodné se poučit. Podle některých nás čeká druhá vlna pandemie způsobená koronavirem později tento rok. Možná někdy v budoucnu nás čekají další pandemie způsobené jinými viry. Ačkoliv v současnosti vznikají četné studie analyzující pandemii koronaviru, které srovnávají počet obětí jiných pandemií v historii − a tato porovnání vyznívají pro pandemii koronaviru z hlediska dosud nízkého počtu obětí "pozitivně" −, nelze se dívat jen na počet osob, které této nemoci podlehly.
Pandemie koronaviru možná nebude patřit mezi ty nejhorší z hlediska počtu obětí, avšak díky této černé labuti může veřejnost intenzivněji vnímat existenci slabých míst v systému. Ta by v případě jejich posílení napomohla zmírnit negativní dopady černé labutě. V kontextu pandemie se jedná o nedostatek lékařů a zdravotnického personálu, nejvíce na odděleních poskytujících akutní péči.
Přínosy z investic a výdajů, ať již do vzdělávání mediků, zdravotních sester nebo následně také do jejich adekvátního finančního ohodnocení, se bohužel neprojeví ihned a nejsou v klidných dobách bez výskytu černých labutí vidět na první pohled. Přitom však záchrana lidského života, odhlédneme-li od etického a humánního pohledu, má také svou ekonomickou stránku. Stačí si uvědomit, kolik "přidané hodnoty" vytvoří průměrný jedinec za rok a za všechny další roky, kdy bude aktivní na trhu práce. Je sice pravda, že nemoc covid-19 má obvykle fatální průběh u starších a některých chronicky nemocných osob, které nejsou ekonomicky aktivní, avšak je to právě podstata černé labutě, která nás učí, že "i nemožné může být možným", tj. příští pandemie může s větší měrou napadat mladé osoby, u nichž bude současná výše "přidané hodnoty" za celý život značně vysoká.
I když nikdo z nás nemůže vědět, co bude přesně tou další černou labutí, je v současné chvíli vhodné posílit slabá místa v systému. Jedná se na první pohled a v krátkém období o obtížně řešitelné problémy, avšak jejich alespoň částečné řešení by pomohlo se lépe s těmito extrémními situacemi vypořádat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist