Je to nevídaný pohled. Přes liduprázdnou pláž s nepoužívanými loďkami během slunného dne míří k moři tisícovky právě vylíhnutých karet zelenavých, mláďat ohroženého druh želv, jež v dospělosti dorůstají délky až 70 centimetrů. Nyní na jedné z indických pláží využívají nebývalého klidu způsobeného koronavirovou karanténou k oživení své jinak řídnoucí populace. A není to − jako v případě zprávy o delfínech v Benátkách − fake čili podvrh, roztomilé želví video sdílela renomovaná agentura Reuters, nikoliv Aeronet.
Ale lidským zrakům se podařilo spatřit i skutečné delfíny, celé růžové. Koncem dubna nafilmovali rybáři v zátoce u thajského ostrova Koh Phangan návrat skupiny tří vzácných delfínů indočínských. "Zkoprněl jsem v úžasu, protože bych se nikdy nenadál toho, že je tu spatřím," řekl rybář Chaiyot Saedan, jenž úkaz natočil. Tito delfíni jsou stejně jako karety zelenavé na takzvaném červeném seznamu nejohroženějších zvířat. Ten spravuje Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), jehož úkolem je také pečovat o chráněná přírodní území.
Nynější utlumení lidských aktivit svědčí řadě živočichů. "Následwkem koronavirové karantény se snížila doprava, takže delfíni mají příjemnější prostředí k životu. Proto jsou také častěji k vidění," vysvětluje Kongkiat Kittiwatanawong, ředitel mořského biologického střediska v Phuketu. A zklidnění v Thajsku je vskutku enormní − oproti loňskému březnu se podle místních úřadů snížil turistický ruch v zemi o 76 procent, což je ovšem pro ekonomiku oblíbené destinace drtivé. Podobná čísla vykazují i další země atraktivní svou faunou, například Tanzanie nebo Keňa.
Epidemie mění přírodu
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.