Čínský parlament ve čtvrtek schválil záměr kontroverzního zákona o bezpečnosti státu. Peking jím tvrdě oklešťuje pravomoci do značné míry autonomní hongkongské vlády a umožní činnost čínských bezpečnostních složek na ostrově. Číně tak došla trpělivost s demokratickými aktivisty v Hongkongu. Ti celý loňský rok protestovali proti snahám centrální vlády pozvolna omezovat autonomii této významné ekonomické oblasti. Proti zákonu hlasoval pouze jediný poslanec čínského Všelidového shromáždění a dalších šest se zdrželo. Jenže zbývajících 2878 delegátů návrh podpořilo.
Nyní se bude zákon dopracovávat, aby udržel zdání platnosti principu "jedna země, dva systémy", který platí od předání Hongkongu Velkou Británií v roce 1997. Podle této dohody se ostrov řídí vlastními zákony, centrální vláda odpovídá jen za mezinárodní politiku a armádu.
Nový zákon ukládá hongkongským úřadům povinnost vytvořit zvláštní orgán bojující proti "separatismu, pobuřování a podvratné činnosti". Rovněž zakazuje aktivity "představující vážnou hrozbu pro bezpečnost státu". Podle kritiků jsou tyto termíny příliš vágní.
"Podvratná činnost je v čínském pojetí vyjadřování názorů," řekl listu South China Morning Post opoziční politik Lee Cheuk-yan. Upozornil, že například laureát Nobelovy ceny Liou Siao-po byl v Číně odsouzen za své články k 11 letům vězení právě podle paragrafu o podvratné činnosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.