Pandemie koronaviru není jedinou komplikací, která dopadla na český byznys. Ačkoliv stát se s nákazou snažil vyrovnat, některými příkazy a zákazy už tak složitou situaci podnikatelů ještě ztížil. Řada z nich byla přijata v nouzovém stavu a nyní "bojují" o titul Absurdita roku 2020. Čtrnáctý ročník HN opět vyhlásily spolu s podnikatelskými soutěžemi Vodafone Firma roku a MONETA Živnostník roku.
Cílem ankety, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora, je upozorňovat na nelogická pravidla či kontroly, které stát uvaluje na firmy a živnostníky. Jednotlivé předpisy nominovali i letos podnikatelé a různé oborové asociace, svazy a cechy. Veřejnost může o nejabsurdnějším nařízení hlasovat do 8. června na webu Firmaroku.cz.
Anketa už přispěla ke zrušení několika zbytečných zákonů a vyhlášek. Skončila například povinnost vést evidenci o kontrolách na zdravotní nezávadnost. Vedou ji kontrolní úřady, bylo tedy zbytečné, aby stejná data shromažďovaly firmy. Padlo také neuznávání dokumentů posílaných úřady podnikatelům do datových schránek jinými úřady za originály nebo třeba vládní nařízení určující firmám, kdy mají vymalovat provozovny.
Nesmysly v zákonech
Loňským vítězem HN vyhlásily sankce pro zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci se ocitli v exekuci. Zaměstnavatel musí v takovém případě ze zákona poskytnout úřadům součinnost. V případě, že tak neučiní, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Zákon přitom jasně nedefinuje, co všechno takové poskytnutí součinnosti zahrnuje.
Letos veřejnost probírala například změnu sazeb DPH na pivo. Ty jsou od května hned tři. V únoru po internetu kolovala tabulka, která na příkladech ilustrovala zmatečnost nařízení. Třeba na rozdílném zdanění točeného piva a piva v plechovce. Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo. Uvedlo k tomu, že pracuje s extrémními situacemi. Nominace na absurditu roku byla jasná.
Hlasujte na www.firmaroku.cz
(uzávěrka 8. června)
Případné pokuty za špatné danění piva nejsou jedinou komplikací, kterou stát podnikatelům připravil. Hned polovinu z letošní desítky nominovaných tvoří opatření, jimiž se vláda snažila vyrovnat s šířením koronaviru v Česku. Podnikatelé například nechápali, proč nesměli vycestovat ze země ani v případě, že by po návratu absolvovali dvoutýdenní karanténu. Pro řadu z nich to znamenalo velké komplikace. V zahraničí měli domluvená obchodní jednání nebo dokončovali nákupy a pronájmy budov. Právě zákaz vycestovat výrazně přispěl k utlumení trhu s nemovitostmi.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.