V boji proti nenávisti na internetu se může Česko inspirovat v zahraničí. V květnu Francie zpřísnila zákon, podle kterého budou mít internetové stránky od chvíle nahlášení nenávistného příspěvku jen 24 hodin na jeho odstranění. Jinak provozovatelům hrozí pokuta až 1,25 milionu eur, v přepočtu tedy asi 34 milionů korun. Týkat se to má například obsahu podporujícího násilí nebo rasovou nenávist.
A pro příspěvky týkající se terorismu nebo sexuálního zneužívání dětí, které jsou samy o sobě trestným činem, platí ještě přísnější pravidla. Ty musí být podle nového zákona odstraněny už do hodiny od nahlášení.
Velké společnosti jako Facebook či Twitter boj proti nenávisti na webu podpořily. Zároveň se ale obávají, že je nový zákon bude nutit jednat příliš rychle. A to by prý mohlo vést k případným sporům o to, zda bylo smazání příspěvku skutečně oprávněné. A ozývají se i hlasy, že nové opatření by mohlo ohrozit svobodu slova. Skupina na ochranu digitálních práv La Quadrature du Net vyjádřila obavy, aby nový zákon nebyl zneužit proti politickým skupinám a demonstrantům.
34 milionů
korun jako pokuta hrozí provozovateli webových stránek, pokud neodstraní do 24 hodin nenávistný komentář.
Francouzi se přitom při schvalování zákona inspirovali v sousedním Německu. Tam platí povinnost odstraňovat nenávistné komentáře na sociálních sítích do 24 hodin již více než dva roky. A Němci jdou ještě dál. Vláda navrhla, aby sociální sítě rovnou nahlašovaly německé policii výhrůžky smrtí nebo nacistickou propagandu, a to včetně IP adresy počítače, odkud takový text přišel. Vzniká také speciální oddělení Spolkového kriminálního úřadu (BKA), kde bude nahlášené projevy a komentáře zkoumat přes 300 specialistů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.