Na začátku června jsem na tomto místě zveřejnil tak temnou předpověď dopadů globálního oteplování, že ji moje žena nechtěla dočíst, a už vůbec ne sdílet. Nyní splácím dluh a popisuji, co s tím můžeme udělat.

Všechny současné návrhy se opírají o zjištění Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC), což je vůbec největší vědecký mezivládní orgán na světě. Jeho zpráva z roku 2014 shrnuje stav takto:

Klíčová je redukce skleníkových plynů. Pokud by jich lidstvo i nadále produkovalo tolik jako v posledních letech, oteplí se povrch zeměkoule průměrně o 2,6−4,8 °C do konce století, přičemž by hladiny moří stouply cca o 0,8 metru. Na pevnině by teploty vzrostly ještě víc. Pesimistický výhled očekává letní Arktidu bez ledu již v polovině tohoto století. Vysoké teploty by přinesly zásadní rizika pro lidstvo a přírodní systémy. Extrémní projevy počasí by přicházely často a s větší silou, což by ohrožovalo schopnost lidstva pěstovat potraviny, snížilo dostupnost vody a ekonomickou prosperitu. Změny by byly všudypřítomné a nevratné, řada druhů zvířat a rostlin by zmizela ze světa.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se