Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, sází na výrobu složek léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Společnost na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů, v přepočtu 17 miliard korun.
Akcie Kodaku tento týden reagovaly na záměry vedení firmy strmým růstem o více než 1650 procent.
Kodak tento týden oznámil, že bude vyrábět aktivní složky léčivých přípravků, které americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označil za nepostradatelné, ale jichž se zároveň v USA chronicky nedostává. To samé zmínil na tiskové konferenci americký prezident Donald Trump.
Eastman Kodak
◼ Firma vznikla v roce 1888 v Rochesteru ve státě New York. Jejími zakladateli byli George Eastman a Henry A. Strong.
◼ Společnost se zabývala výrobou fotoaparátů a fotografických potřeb, včetně filmového materiálu. Ve 20. století byla firma lídrem ve svém oboru, v tomto století však neustála rozmach digitální fotografie.
◼ V současnosti se firma zaměřuje například na výrobu pro farmaceutický průmysl.
1,5 mld. USD
činila ve čtvrtek tržní hodnota firmy Kodak. Ještě minulý týden přitom nebyla ani 100 milionů dolarů.
"Kodak je hrdý na to, že se podílí na posílení americké soběstačnosti tím, že bude vyrábět klíčová léčiva," uvedl šéf společnosti Jim Continenza. Firma se bude podílet na výrobě generických léků, tedy kopií originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.
Společnost již v současnosti důležité složky pro farmaceutické společnosti vyrábí. Podle Continenzy ale peníze od vlády pomohou firmě k navýšení výrobních kapacit. Jejich výstavba podle něj bude trvat tři až tři a půl roku.
Ještě v závěru minulého týdne činila tržní hodnota firmy pouze 91 milionů dolarů, když jedna akcie stála okolo dvou dolarů. Ve čtvrtek už byl kurz kolem 37 dolarů − burzovní investoři tak oceňovali firmu skoro na 1,5 miliardy dolarů.
Zajímavostí je, že jen během středy, kdy kurz krátce vyletěl až na 60 dolarů, muselo být na newyorské burze obchodování s akciemi Kodaku pozastaveno hned dvacetkrát.
K prudkému růstu nejspíš napomohli i klienti obchodní platformy Robinhood. Ta hlavně drobným investorům v USA umožňuje nákup akcií bez poplatků. Ještě před týdnem vlastnilo akcie Kodaku okolo devíti tisíc klientů, ve čtvrtek odpoledne jich už podle serveru Robintrack bylo téměř 130 tisíc. Jaký objem peněz zainvestovali, však obchodní platforma neuvádí.
Společnost s tradicí dlouhou 132 let vyhlásila v roce 2012 úpadek − neustála přechod k digitálním fotoaparátům. Posléze byla nucena prodat řadu svých patentů a z bankrotu se vynořila v roce 2013.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist