Nejméně 78 mrtvých a téměř 4000 zraněných si vyžádala úterní exploze, která otřásla přístavem v libanonské metropoli Bejrútu. Příčiny katastrofy jsou zatím nejasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok.

Ministr zdravotnictví předtím podle televize LBC hovořil o mnoha zraněných a velkých materiálních škodách. Televizní kamery zachytily kouř nad městem a některá média exploze lokalizovala do blízkosti přístavu a tamních skladišť. Výbuchy byly slyšet podle televize al‑Arabíja až 20 kilometrů od Bejrútu a způsobily materiální škody.

Libanonská agentura NNA oznámila, že příčinou výbuchu byl požár v přístavním skladišti. Poničil řadu okolních budov a zranilo se mnoho lidí. Podle agentury AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov.

"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi. "Naprostý chaos," řekl tento svědek.

Libanonská média informovala o lidech uvězněných pod troskami, mnozí krvácejí. "Budovy se chvějí, všechna okna mého bytu jsou vyražená," tweetoval občan hlavního města.

Ministr zdravotnictví novinářům původně řekl, že v přístavu došlo k výbuchu lodi, která vezla zábavní pyrotechniku. Podle pozorovatelů ale záběry, které zveřejnila libanonská média, naznačují, že jde spíše o sérii explozí.

Podle svědků výbuch poškodil domy až do vzdálenosti 10 kilometrů a na záběrech místních médií jsou zničená a převrácená auta. Podle stanice CNN exploze poničila mimo jiné sídlo bývalého předsedy vlády Saada Harírího i kancelář této americké televize. Křesťanská strana Katáib oznámila, že výbuch zabil jejího generálního tajemníka Nazara Nadžariana. Hlavní kancelář strany byla hned vedle přístavu.

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí. Ta je způsobená pádem měny, mnozí lidé přišli o práci. Následné prudké zdražení potravin dostalo mnohé domácnosti do velkých problémů. Podle nevládní organizace Save the Children trpí jen v Bejrútu půl milionu dětí hlady.

Bejrúťané loni v říjnu zahájili protesty proti podle nich zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se včera konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie.

Lidé se před budovou ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci sdělili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu vsedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.