Lichtenštejnsko se kvůli sporu o majetek v Česku vyvlastněný rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Informovala o tom vláda v hlavním městě knížectví Vaduzu. Ve sporu jde zhruba o 600 hektarů pozemků u středočeských Říčan, kabinet však otevřeně připouští, že verdikt evropského soudu bude jasným vodítkem i pro všechny další probíhající majetkové spory.
Podle vlády ve Vaduzu české úřady a česká justice dostatečně nerespektovaly suverenitu Lichtenštejnska, a proto se země rozhodla podat mezistátní stížnost. Je to vůbec poprvé, co si u evropského soudu na Česko stěžuje jiný stát.
"Mezistátní stížnost je účinný nástroj, jak chránit lichtenštejnský stát před jiným státem. Nemáme nepřátelské úmysly, ale nevidíme nyní jinou možnost, pokud chceme chránit naši suverenitu," řekla šéfka lichtenštejnské diplomacie Katrin Eggenbergerová. Podle ní vláda o kroku Vaduzu předem informovala české představitele včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).
Konkrétně se mezistátní stížnost týká verdiktů ve sporu zhruba o 600 hektarů lesů u Říčan. V roce 2015 okresní soud uznal, že Nadace knížete z Lichtenštejna, která majetek Lichtenštejnů spravuje, má nárok na dědictví těchto pozemků. V katastrech jako majitel figuroval kníže František Josef II. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale toto rozhodnutí úspěšně napadl s argumentem, že se jednalo o administrativní chybu a úřady po válce pouze opomněly zaznamenat změnu vlastníka.
Rozhodnutí pozemky Lichtenštejnům nevydat potvrdily všechny odvolací soudy a letos v únoru nakonec i Ústavní soud.
Podle vlády ve Vaduzu je nepřípustné, že lichtenštejnští státní příslušníci jsou českými orgány opakovaně označováni za osoby německé národnosti a toto označení se uplatňuje i jako základ rozsudků českých soudů v majetkových sporech. "Lichtenštejnští občané jsou Českem nuceni hájit svá majetková a vlastnická práva, která Česko zpochybňuje za základě údajné německé národnosti jejich právních předchůdců," uvedla vláda.
"Jedná se o to, aby padlo rozhodnutí, které se bude vztahovat i na všechny ostatní případy," uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Frick. U českých soudů se nyní rozhoduje ještě o 26 žalobách podaných v roce 2018, v nichž se Lichtenštejnové domáhají vrácení majetku, na němž podle nich neoprávněně hospodaří český stát. Jde asi o 60 tisíc hektarů polí a lesů, ale také pět moravských zámků.
Česko a Lichtenštejnsko jsou země po staletí spjaté. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, hlavně na Moravě. Vlastnil mimo jiné Lednicko-valtický areál zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO nebo zámky Bučovice, Plumlov či Velké Losiny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist