Beton už dávno nepatří jen na stavbu, využití najde i v interiéru. Oblíbený je v kuchyních, kde z něj může být vyrobena pracovní deska či barový pult, ale také v koupelnách, kde lze najít například betonová umyvadla.
V moderních interiérech je beton krásným doplňkem, který podtrhne industriální či minimalistický styl. Nemusí ani působit surově, pro svůj jednoduchý, čistý vzhled a zajímavý povrch se dobře kombinuje například se dřevem. "Beton se hodí do všech novostaveb a moderních rodinných domů i bytů," říká Štěpán Švec z rodinné firmy Švec beton, podle něhož je zajímavá i kombinace se sklem nebo kovem.
Dokonalý vzhled betonu
Asi nejčastějším použitím betonu v koupelnách či kuchyních jsou stěrky, kdy betonový povrch obstará jeho tenká vrstva o síle několika milimetrů. Výsledek má dokonalý vzhled betonu, ale při mnohem menší hmotnosti. Výhodou také je, že betonová stěrka dokáže přilnout k jakémukoliv hladkému a pevnému povrchu včetně sádrokartonu. Při přidání příměsi polymerů jsou stěrky mírně elastické a lze je tak použít nejen na podlahy a stěny, ale i na schody, kuchyňské linky, barové pulty či koupelnový nábytek. V moderních interiérech nacházejí využití jako neutrální bezespárový povrch.
15 mm
Díky novým technologiím lze dnes vyrábět i velkoformátová betonová umyvadla jako tenké skořepiny o síle 15 milimetrů.
Podlahy z betonové stěrky jsou oblíbené pro svou vysokou odolnost a snadnou údržbu. Takto upravená podlaha výborně tlumí kročejový hluk a velkou výhodou je také to, že je vhodná k instalaci podlahového topení. Povrch betonové podlahy navíc není kluzký, což ocení například rodiny s malými dětmi.
Na podlahu se ovšem hodí i klasický litý beton. "Dobře využitelné jsou obě varianty. V novostavbách jednoznačně převažují lité betonové podlahy, jakožto přirozené, ušlechtilé a komplexní řešení," vysvětluje Michal Brach z firmy Burning Vibe.
Na linkách, dřezech i stěnách
V kuchyni je z betonu nejčastěji vyrobena pracovní deska, která se vyznačuje vysokou odolností, a to jak vůči teplu, tak i zubu času. Takové desky vydrží desítky let. Povrch může být hladký z leštěného betonu či hrubý a texturovaný typickými betonovými mapami. Tloušťka desky bývá kolem pěti centimetrů a její rozměry a tvar mohou být prakticky neomezené.
Složité velké desky bývá třeba odlít na místě, desky běžných rozměrů lze zakoupit už hotové. "Vybetonujeme desku u nás na dílně, kde také vyzraje, a poté ji naimpregnujeme. Pak přivezeme kusy desek na místo stavby a smontujeme je. Klient tak může začít hned pracovat. Pokud je deska extrémně velká, dovedeme betonovat také na místě stavby. To je ale velmi nákladný proces a taková deska vyjde zhruba o polovinu dráž. Zákazník ovšem získá bezespárovou technologii," popisuje možnosti postupu Štěpán Švec.
Beton je možné použít i v prostoru za pracovní deskou, v tomto případě se používají betonové stěrky. Oblíbené jsou také betonové kuchyňské ostrůvky nebo betonové prvky při stavbě venkovních kuchyní.
Populárním využitím masivních betonových prvků je kuchyňský dřez. Ten lze integrovat i do betonové pracovní desky, čímž vzniká praktický jednolitý celek beze spár. "Pracovní deska s integrovaným dřezem je designově pěkná a zároveň praktická. Může mít okapovou plochu či dvoudřez," naznačuje Michal Brach další výhodu betonových součástí kuchyně, tedy jejich velkou flexibilitu a možnost přizpůsobit se individuálním představám.
Impregnace je nutná
V koupelně má beton, kromě už zmíněných podlah, využití především jako materiál na umyvadla, vany nebo desky pod umyvadlo. "Nikde jsem ale neviděl betonovou záchodovou mísu, ani bych se do ní nepouštěl. Na tohle beton vhodný není," usmívá se Štěpán Švec.
Oblíbenou možností je usadit designové betonové umyvadlo na desku z jiného materiálu a vytvořit tak zajímavou kombinaci či kontrast. Často jsou k tomuto účelu využívány masivní dřevěné desky, podobně může sloužit také lamino, plech nebo sklo.
Určitým omezením u betonových prvků zůstává váha, díky moderním technologiím je ale v současnosti možné vyrábět i velkoformátová betonová umyvadla jako tenké skořepiny. "Omezení jsou dána možnostmi výroby, váhou a velikostí prvků. My zvládáme vše do dvou tun. Další omezení je technologie výroby forem. Některé dílny vyrábějí formy jen ručně z deskového materiálu, jiné využívají počítačem řízené frézy CNC, s jejichž pomocí lze vyrobit různé tvary přesně podle počítačové předlohy," vysvětluje technologii výroby betonových umyvadel Brach.
Při odlévání betonu do forem vzniká na vnějších stranách těchto umyvadel originální textura, naopak vnitřní strana zůstává kvůli snadnější údržbě a čištění hladká. Chybět samozřejmě nesmí ani povrchová úprava impregnací. Ta je v koupelnách obecně důležitá, třeba i u odhaleného betonu na stěnách. "Obecně platí, že ve vlhku je betonu dobře, ale flekatí, dělají se na něm skvrny od vody, které už nevyschnou," říká Štěpán Švec.
Takto upravený beton najde využití nejen v koupelně, ale také kolem bazénu či sauny. Přesto se může, zvláště na velmi namáhaných místech, nějaká skvrna objevit. "Povrch tím dostává po čase přirozenou patinu a někteří klienti to vítají, upozorňuje Švec.
Svítidla, vypínače i parapety
Díky tomu, že betonová směs získá odlitím do formy různorodé tvary, je možné při zařizování kuchyní a koupelen využít i méně tradiční prvky, například betonový nábytek nebo svítidla. "Beton je tekutý kámen. Takže mu můžete dát téměř libovolný tvar. Je to přírodní materiál, což mu dává neopakovatelný vzhled," naznačuje Brach.
Beton elegantně nahradí i klasické dřevěné parapety. "Vyrábějí se z něj také schodnice, sloupky, lavice či obklady," doplňuje Kamil Vondráček z firmy NOY možnosti, jak sladit betonové doplňky napříč bytem. Interiér mohou ozvláštnit rovněž originální betonové rámečky vypínačů a zásuvek.
Materiál přitom nemusí být jen šedý, lze ho probarvit na desítky barev. "Používáme buď bílý, nebo klasický šedý cement a dále širokou paletu pigmentů, čímž se dá dosáhnout jak rustikálních, tak moderních povrchů. Dále je možné materiál brousit nebo nechat litý povrch. Impregnací se pak dá dosáhnout například saténového lesku. Na konečný vzhled má vliv i použitý písek, množství vody ve směsi či způsob zpracování," přibližuje Brach.
"Samozřejmě po pigmentaci betonu budete mít vždy přirozenou flekatost a nikdy to nebude homogenní a jednolitá barevnost plastu," doplňuje Štěpán Švec. Podle něj to ale není vada, spíš zajímavost.
Článek byl publikován v komerční příloze HN Stavba.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist