Současná doba si žádá úsporná řešení − a týká se to i stavebních nákladů. Ty v uplynulých letech letěly strmě nahoru, jen v rezidenční výstavbě během pěti let vyskočily zhruba o polovinu. Možností pro snížení stavebních nákladů se může stát construction management aneb řízení stavby bez účasti generálního dodavatele.
Způsob řízení stavby formou construction managementu je poměrně běžný v zahraničí, zatímco u nás jeho hvězda stoupá vzhůru pomaleji. Jeho podstata spočívá v tom, že stavbu řídí nezávislá poradenská firma − construction manager, který jednotlivé komponenty a složky stavby nakupuje dle potřeby a přímo na účet investora. Projekt se řídí odsouhlaseným harmonogramem a rozpočtem a na základě průběžného vyhodnocování je pak možné okamžitě reagovat na aktuální stav stavby i tržního prostředí. "Klient díky tomu má výrazně lepší kontrolu nad jednotlivými subdodávkami a smlouvami. Jeho úspora přichází z neuplatnění koordinačních, rizikových a režijních přirážek a zisku generálního dodavatele. Tato položka se pohybuje mezi pěti a deseti procenty. K výhodám se pak přidávají příhodnější podmínky přípravy stavby," říká Martin Hubač, vedoucí oddělení construction managementu v poradenské firmě OM Consulting.
Nižší náklady a flexibilita
"Stavba je rozdělena na jednotlivé části, které jsou tendrovány postupně. Dílčí celky stavby tak mohou běžet paralelně a nezávisle na sobě, investor tím k dobru získává i časovou úsporu. Platí to především během přípravy a v prvních fázích realizace," vysvětluje výhody construction managementu Pavel Teňak, výkonný ředitel OM Consulting.
Zatímco běží tendr na dodávku skeletu, ve stejné době už mohou probíhat práce na realizaci stavební jámy a spodní stavby. Construction management je také mnohem flexibilnější, pokud jde o úpravy projektu. Ať už je to z důvodu změny materiálu za modernější nebo efektivnější, anebo v reakci na požadavky budoucího nájemce.
Méně víceprací
Jestliže dojde při změně materiálu k úspoře, zůstávají ušetřené prostředky investorovi. Pokud staví generální dodavatel, cena stavby je smluvně daná a je fixní − jakákoliv úspora (či stanovený podíl na takové úspoře) pak při změně materiálu nebo postupu směřuje do pokladny generálního dodavatele. To by mohlo v některých případech svádět k výběru levnějších, méně kvalitních materiálů. "Navíc každé jednání o změně vedené s generálním dodavatelem po uzavření smlouvy je složité a často může vést k navýšení ceny či posunutí termínu," upozorňuje Martin Hubač.
Nároky na řízení
S čím ale musí investor počítat, to jsou vyšší nároky na koordinaci celé výstavby a více administrativy. Ta souvisí s větším množstvím smluv s dodavateli. Na to se pak váže také otázka záruk a případných reklamací. Dalším úskalím construction managementu je nemožnost předem zafixovat finální cenu díla, což může komplikovat vyjednávání investora s financujícími institucemi. Toto úskalí je však možné minimalizovat kvalitním cenovým managementem.
Pro koho se hodí?
Ve světě se construction management úspěšně uplatňuje u všech typů komerční výstavby, a to hlavně v anglosaském prostředí. U nás se zatím rozvíjí zejména u výstavby průmyslových hal a komerčních fitoutů. Stále častěji si však k němu nacházejí cestu také developeři rezidenční, kancelářské a hotelové výstavby.
Článek byl publikován v komerční příloze HN Reality.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist