Teorie o získávání skupinové imunity sice zní dobře, podle virologa Ivana Hirsche je ale v případě nového koronaviru prakticky nerealizovatelná a společensky nepřijatelná. Museli bychom spolu s ní přijmout myšlenku, že některé lidi prostě necháme zemřít, protože zemřít přece musí nakonec každý. Lidí, kteří by při promořování potřebovali ochranu, je příliš mnoho. Virus označovaný SARS-CoV-2, původce nemoci covid-19, se přitom šíří velmi rychle a často skrytě a nebylo by možné je od nákazy izolovat.

HN: Podle vás nyní nezažíváme žádnou druhou vlnu nového koronaviru, ale prostě jen vlnu. Jaký je v tom rozdíl? A má vůbec význam to rozlišovat?

Když u něčeho řeknete, že je to druhá vlna, naznačujete tím, že po jejím vrcholu má nastat ústup a konec. Tím si v tomto případě nejsem jist. U koronavirů, se kterými běžně žijeme, funguje naprostá sezonnost. Jsou to neustálé podzimní vzlety a jarní pády v počtu infikovaných po mnoho let. Pokud by se SARS-CoV-2 choval jako jeho čtyři bratranci (koronaviry, které v populaci dlouhodobě kolují − pozn. red.), každý rok by byla vlna.

HN: Nebezpečné koronaviry SARS a MERS ale v minulosti během jednoho roku významně oslabily, respektive MERS zcela zmizel. Proč by se to nemělo stát i se SARS-CoV-2?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se