O inteligentních budovách se mluví už řadu let. A vize, kterou na papír napřed kreslí architekti a projektanti, se postupně proměňuje v realitu. Západní svět chce snížit svoji uhlíkovou stopu a chytré domy mají být jedním z nástrojů zelené ekonomiky. Takové rozhodnutí není náhodné − jsou to právě budovy, které podle Mezinárodní energetické agentury zkonzumují třetinu z celosvětové spotřeby energií.
Rozsah inteligentních nástrojů v budovách, které spotřebu energií redukují, je široký. "Moderní technologie například hlídají otevřená okna, součástí budov bývá inteligentní osvětlení, které upravuje intenzitu podle množství venkovního světla, pod kontrolou je vytápění i chlazení," říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Nejde ovšem jen o úspory. "Chytrost je schovaná v mnoha aspektech, které mají jeden společný cíl a tím je zvýšení komfortu při užívání budov," dodává Lukáš Smelík, šéfredaktor projektu Inteligentní budovy.
Beton, který chladí i hřeje
Počet inteligentních budov se zvyšuje po celém světě. Mezi špičku patří třeba moderní administrativní komplex The Edge v amsterdamské obchodní čtvrti Zuidas. Budova má 15 pater, prosklenou fasádu a maximálně využívá denní světlo. Do vínku dostala tisícovky senzorů a měřidel, které pomáhají inteligentnímu řídicímu systému optimalizovat spotřebu. Komfortní je i z uživatelského hlediska. Při vjezdu do garáží například pozná auto nájemníka a nasměruje ho na dostupné parkovací místo.
Chytré budovy vyrůstají i v Česku. Například v polovině loňského roku byla otevřena nová budova centrály ČSOB v Radlickém údolí v Praze. Ta je postavená z aktivních betonů, které ji v zimě ohřívají a v létě chladí. Tepelnou pohodu navíc zajišťují tepelná čerpadla a solární panely na jižní straně fasády. Budova využívá i rekuperaci tepla a řízené větrání.
Při vjezdu do garáží pozná systém auto nájemníka a nasměruje ho na parkovací místo.
Uhlíkovou neutralitu si jako svůj cíl vytyčilo také sídlo Nadace Partnerství v Brně. Pasivní dům Otevřená zahrada využívá progresivní technologie i obnovitelné zdroje. Výsledkem je téměř nulová bilance oxidu uhličitého, kterou monitoruje přes 70 měřičů. Ke splachování toalet nebo k zalévání rostlin využívá budova dešťovou vodu. Zachytává a čistí se i voda z kuchyněk nebo umýváren.
Chytrá budova místo brownfieldu
V Brně stojí i další chytrá budova, která v posledních měsících budí pozornost. Nová Zbrojovka vznikla na místě jednoho z největších brownfieldů jihomoravské metropole, v areálu bývalé Zbrojovky. V budoucnu by tu měly vyrůst další moderní kanceláře s pracovním zázemím až pro 10 tisíc lidí. První dokončenou stavbou je administrativní budova ZET.office s industriální atmosférou a moderními technologiemi.
"V Nové Zbrojovce se setkávají původní prvky areálu se současnými postupy a technologiemi. Do budovy jsme integrovali moderní systém od společnosti Siemens, který zajistí její bezproblémový a spolehlivý chod a příjemné pracovní prostředí. V neposlední řadě systém sníží i energetickou náročnost budovy, a tím pádem také dopad na životní prostředí," říká Vladimíra Durčáková, manažerka projektu.
Srdce inteligentního domu
Jsou to právě chytré systémy, které se stávají srdcem i mozkem inteligentních budov, a ani u ZET.office tomu není jinak. Centrální platforma zde spojuje systémy měření a regulace, požární signalizace, přístupového systému i zabezpečení. Kromě bezproblémového chodu zajistí také ideální klima v objektu, regulaci vytápění, vzduchotechniky či klimatizace a dalších technických zařízení.
"Díky své variabilitě a modularitě je možné platformu využít pro automatizaci, řízení, dohled a optimalizaci provozu jedné nebo více technologií v budovách různých velikostí, dále pak řídí zdroje tepla a chladu," říká Milan Stehlík, vedoucí obchodu Siemens Smart Infrastructure RSS regionu Jižní Morava.
Projekt Nové Zbrojovky odstartoval v roce 2016 a první prostory se otevřely po čtyřech letech prací. Kancelářská místa v budově ZET.office už jsou z větší části pronajatá. Zbytek areálu ještě čeká na dostavbu.
Článek byl publikován v komerční příloze HN Inteligentní budovy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist