Moderní evropské dějiny, ty neblahé dějiny 20. století, rozdělila Osvětim. Jsou dějiny před Osvětimí a jsou dějiny po ní. V Osvětimi, tam leží tektonický zlom, tam byla překročena mez a odehrálo se něco dosud nepředstavitelného…

Znovu a znovu si klademe otázku, jak to bylo vůbec možné?! Daly se záměry nacistů předvídat a dalo se jim zabránit? Vždyť Německo nebylo nějakou nekulturní zemí, bylo součástí evropské kultury a civilizace. Mělo velkého Goetha, humanistu Herdera, mělo ale také Nietzscheho, filozofa, který ohlásil smrt Boha. A mělo také Richarda Wagnera, velkého skladatele, ale také antisemitu!

Fašismus infiltroval celou Evropu, ale v té nejhorší formě se nakonec prosadil v Německu. Nacismus je německá vina, holokaust je pak důsledek nacistické ideologie a nenávisti. Osvětim nebyla jen záležitostí individuálního sadismu několika zvrácených jedinců, na Osvětim je třeba pohlížet jako na systém a společenský fenomén. Tony Judt v eseji věnovaném Primo Levimu říká jasně, že "Osvětim nelze izolovat od okolního světa, jako by šlo o černou díru". Ano, jsou zde další souvislosti, Osvětim je součástí celých evropských dějin.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se