Moderní evropské dějiny, ty neblahé dějiny 20. století, rozdělila Osvětim. Jsou dějiny před Osvětimí a jsou dějiny po ní. V Osvětimi, tam leží tektonický zlom, tam byla překročena mez a odehrálo se něco dosud nepředstavitelného…

Znovu a znovu si klademe otázku, jak to bylo vůbec možné?! Daly se záměry nacistů předvídat a dalo se jim zabránit? Vždyť Německo nebylo nějakou nekulturní zemí, bylo součástí evropské kultury a civilizace. Mělo velkého Goetha, humanistu Herdera, mělo ale také Nietzscheho, filozofa, který ohlásil smrt Boha. A mělo také Richarda Wagnera, velkého skladatele, ale také antisemitu!

Fašismus infiltroval celou Evropu, ale v té nejhorší formě se nakonec prosadil v Německu. Nacismus je německá vina, holokaust je pak důsledek nacistické ideologie a nenávisti. Osvětim nebyla jen záležitostí individuálního sadismu několika zvrácených jedinců, na Osvětim je třeba pohlížet jako na systém a společenský fenomén. Tony Judt v eseji věnovaném Primo Levimu říká jasně, že "Osvětim nelze izolovat od okolního světa, jako by šlo o černou díru". Ano, jsou zde další souvislosti, Osvětim je součástí celých evropských dějin.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se