Stěžování si. Obviňování. To všechno můžeme už týdny sledovat na tiskových konferencích politiků EU a USA, protože "Pfizer je zlá, nespolehlivá firma, která nedodává vakcínu…"

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako nᚠpředplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Karel Schmidt 30.01.2021 19:14
Tak prosté to nebylo, nákupčí zaplatili předem, výměnou za to, že produkce se nastartuje ještě před schválením užití vakcíny a dodávky pak budu rychlejší, nez kdyby jen nakupovali. Chceme vidět tu smlouvu, pak můžeme zhodnotit, zda byli politici naivní nebo je farmafirmy osidili, tedy porušili smlouvu.
Pavel Kroh 30.01.2021 13:33
Z textu: "Vzpomeňte si na Michela Barniera a Davida Frosta − během čtyř měsíců vyjednali to, co nedokázali politici dohodnout za čtyři roky." David Forst: hlavní brexitový vyjednávač za Velkou Británii od 24. července 2019 Michel Barnier: hlavní brexitový vyjednavač za EU od 1. října 2016 Naopak, byl to nakonec politický tlak a mandát, a přímé kontakty politických špiček (Ursuly von der Leyen a Borise Johnsona) které vedly k průlomu a dohodě. Opravdu se musí HM zesměšňovat prostoduchými články takovéhle úrovně?
Nikola Schmidt 29.01.2021 14:26
Vážený pane, dovolte mi pár poznámek k vašemu textu. Vyjednávání se v žádném případě neřídí pouze merkantilistickými principy neoliberálního uspořádání. Jako banální příklad lze uvést vyjednávání s politickými subjekty typu Taliban nebo rovnou teroristickými organizacemi. Redukovat vyjednávání o vakcínách na jogurty Vašemu argumentu značně škodí, protože přirozeně zcela opomíjí veškeré další obchodní svazky farmaceutických firem a států (a EU), které jsou dlouhodobě podrobovány etickému posouzení. Stojí tedy na jiných, než na merkantilistických faktorech. Ty Vámi zmiňované “politické body” nejspíš reprezentují vztah politika k jím naplňované společenské smlouvě, která v první řadě vyžaduje od politické reprezentace zajištění zdraví obyvatel. Právě to ale nejde vždy zajistit merkantilistickým přístupem. S Vaším přístupem bychom dřív nebo později vyjednávali o tom, jaké věkové skupiny nebudeme chránit. Farmaceutické společnosti nejsou v pozici se rozhodovat o tom, komu dodají vakcíny dřív. Měly by ve spolupráci se státy vyjednat společnou maximalizaci produkce, aby nepřišel zkrátka nikdo. Tedy ani ti, kdo dle vás špatně jednali.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru