Mezi českou a německou vládou se schyluje k podpisu dohody, podle níž začnou obě země výrazněji podporovat lodní dopravu na Labi. Česko se zavazuje splavnit Labe až do Pardubic, zvýší se také tlak na vybudování jezu u Děčína, který by pomohl lodím plout celoročně v úseku Ústí nad Labem – státní hranice, kde často chybí dostatek vody. Němci ve smlouvě slibují udržovat po celé délce Labe minimální hloubku umožňující plavbu, s čímž dnes mají kvůli zanášení dna řeky a nedostatku vody potíže. Požadované parametry by mělo Labe mít do roku 2030.

Mezivládní smlouva by měla být podepsána ještě na jaře. Zatímco řada dopravních expertů ji vítá, samotným rejdařům se zdá málo progresivní. Mezi ekology a ochránci přírody naopak budí obavy. Dlouhodobě poukazují na to, že plánovaná vodní díla nevratně poškodí přírodu na Děčínsku i u Přelouče poblíž Pardubic.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.