Varování ministerstva vnitra zní hrozivě: mezi čtvrtým a šestým měsícem roku 2021 se systémy, na které je napojená většina digitálních služeb státu, dostanou na hranici svých výkonových možností. Ještě horší je, že poplach vnitro, které je za systém základních registrů zodpovědné, spustilo bezprostředně před začátkem termínu, kdy podle jejich expertů můžeme výpadky čekat. Jde přitom o opravdu základní systémy, které patří do kritické infrastruktury státu. Bez údajů, které základní registry obsahují, se neobejde většina veřejné správy.

Řešení, které má kolaps zažehnat, je jen flikování: prostě se omezí žádosti úřadů, které data z registrů potřebují. To se přitom odehrává za vlády, která má digitalizaci jako prioritu a neváhá utrácet peníze za osvětovou kampaň, jež výhody „eGovernmentu“ vyzdvihuje. Pokud televizní šoty občany náhodou osloví, může kolaps přijít o to dřív.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Zdeněk Kotala 06.04.2021 10:12
"Od té doby zátěž roste, hardware i software stárne a obnovuje se nedostatečně." Je spoustu řešení, které běží na systémech ze 70. let, protože fungují a jakákoliv změna představuje velké riziko. Tudíž, nelze obecně říci, že je nutná neustálá obnova. Každopádně jakákoliv změna, pak vyžaduje velkou přípravu a většinou to trvá minimálně rok. Záleží jestli se mění jen podvozek (HW+OS) nebo i aplikační software. "V komerčním sektoru se přitom cloudové služby bouřlivě rozvíjejí a jejich cena klesá." Pro státní správu nelze z důvodu bezpečnosti použít cloud. Respektive ne public cloud. Je třeba vybudovat nebo pořídit privátní cloud a maximálně nějaké venkovní webové služby vystrčit na public. Ale to je o celkové koncepci, kterou je nutné vytvořit a držet se ji. Což bohužel asi není v současné době prioritou. Spíš to vypadá, že se to horkou jehlou zaflikuje, utratí se spoustu milionů a za chvíli budeme řešit to samé.
Martin Janás 05.04.2021 22:43
Vzal si to pod svoji správu a stát ve skutečnosti řídí SMS zprávami. V tom bude asi vše
Stanislav Kadlec 05.04.2021 17:34
Premiér Babiš není systematicky založený člověk. Zná jen souboj. A při budování systémů není s kým bojovat, takže to je nuda, která ho nebaví. A volební heslo stylu "posílili jsme IT infrastrukturu" moc lidí neosloví.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru