Varování ministerstva vnitra zní hrozivě: mezi čtvrtým a šestým měsícem roku 2021 se systémy, na které je napojená většina digitálních služeb státu, dostanou na hranici svých výkonových možností. Ještě horší je, že poplach vnitro, které je za systém základních registrů zodpovědné, spustilo bezprostředně před začátkem termínu, kdy podle jejich expertů můžeme výpadky čekat. Jde přitom o opravdu základní systémy, které patří do kritické infrastruktury státu. Bez údajů, které základní registry obsahují, se neobejde většina veřejné správy.
Řešení, které má kolaps zažehnat, je jen flikování: prostě se omezí žádosti úřadů, které data z registrů potřebují. To se přitom odehrává za vlády, která má digitalizaci jako prioritu a neváhá utrácet peníze za osvětovou kampaň, jež výhody „eGovernmentu“ vyzdvihuje. Pokud televizní šoty občany náhodou osloví, může kolaps přijít o to dřív.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









