Překvapivé informace bezpečnostních složek, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí ruští agenti, vyvolaly silnou reakci na domácí scéně i ve světě. Rusko v neděli oznámilo, že jako odvetu za vyhoštění osmnácti svých diplomatů z Česka, vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády. Ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Informace o své účasti na výbuchu skladu ale Moskva označila za absurdní. 

Česko už se také obrátilo na své spojence a požádalo je o podporu. V pondělí vystoupil ministr vnitra a zahraničních věcí Jan Hamáček (ČSSD) na zasedání ministrů zahraničních věcí. O Vrběticích bude jednat i vláda, s dokumentem Bezpečnostní informační služby se tak seznámí i ostatní ministři. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce následně zprávu odtajnit a zveřejnit. Kauza bude mít dopad i na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Rusko s největší pravděpodobností nebude vpuštěno do tendru. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se