Odchod partnera a ztráta práce kvůli pandemii covidu-19 způsobily Janě M. finanční problémy. Stará se o dvě děti a příspěvky od státu vystačily sotva na zaplacení nájmu a poplatků za bydlení. „Obrátila jsem se na jednu nadaci. Už mi jednou pomohli a ze skupiny na Facebooku vím, že v téhle době přispívají samoživitelkám i na nájem,“ popisuje Jana. Pomoc dostala, oficiálně vedenou jako příspěvek na bydlení. „Následně mi byla odepřena dávka na bydlení. Peníze prý mám,“ dodává. Bydlení tak sice zaplatila z daru od nadace, na další výdaje, například na jídlo a nové boty pro děti, už ale neměla. 

Její příběh není ojedinělý. Podobné problémy řeší řada neziskových organizací a nadací. „Jsou různé přístupy a výklad úřadu práce se různí. Stává se, že když klient obdržel nadační příspěvek, tak se mu započítal do příjmů a následně přišel o dávky na bydlení. Příspěvek tak nesplnil kýženou pomoc,“ říká vedoucí týmu nadace Amalthea Jana Ženíšková s tím, že s podobnými případy se v nadaci setkávají pravidelně několik let. 

Finanční dar nadace tak v některých případech může potřebným paradoxně uškodit. Odepřené dávky totiž nadační dar jen zalepí, potřebné peníze navíc už domácnost nedostane.  

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se