Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi „velitele“ domobraneckého spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivana Kratochvíla. Policisté od úterní noci pozatýkali pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Kratochvíl spolu s dalšími lidmi z organizace, jejíž členové například prohlašují, že NATO je teroristická organizace, vyučoval žáky základních škol brannou výchovu. Dětem „vojáci“ předváděli střelbu z ručních zbraní nebo jim přednášeli historii.

Na to, že spolek pořádá brannou výchovu pro základní školy, upozornil před dvěma lety deník Právo. Branné dny se konaly pod hlavičkou škol, potažmo obcí, a suplovaly běžnou školní výuku. Odehrávaly se především na Ostravsku. „Spolek vznikl právě na základě toho, že je tato oblast dlouhodobě podceňována a není jí dávána pozornost. V branných dnech na školách chceme samozřejmě pokračovat,“ řekl před dvěma lety reportérům Kratochvíl.

Nyní podle serveru iRozhlas.cz policie zjistila, že jeden z členů spolku v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Jak je možné zjistit ze sociálních sítí spolku, členy skupiny spojuje kritika Severoatlantické aliance, Evropské unie, Spojených států amerických nebo uprchlíků. „Jsme tátové odhodlaní chránit své rodiny – a nenechat své ženy a dcery napospas náboženským dogmatikům. Jsme pro spolupráci v Evropě – ale sebedestruktivní tendence Evropské unie považujeme za nebezpečné. Chceme svou zem předat vnukům jako jejich domov a ochránit ji před rozkrádáním, infiltrací nepřátel a před válkami za cizí zájmy,“ píší o sobě domobranci například na Facebooku. Tam má spolek zhruba 1600 podporovatelů.

Členem kontrolní komise spolku je Martin Zapletal, podle něhož je NATO teroristická organizace. Mezi podporovateli spolku je i poslanec za SPD Radek Koten, členem facebookové skupiny a pravidelným přispěvatelem je i bývalý voják Martin Holkup, který v roce 2015 v České televizi vyhrožoval střílením ve Strakově akademii a v parlamentu.

Policisty zadržený „velitel“ spolku Kratochvíl vystupoval v internetových diskusích se slovenským neonacistou Mariánem Magátem. Tomu v roce 2017 slovenský odvolací soud potvrdil tříletou podmínku za nedovolené ozbrojování, známý je také jako popírač holokaustu. Hitler byl podle něj „úžasný člověk se srdcem na pravém místě“.

Právě na propojení Kratochvíla s Magátem upozorňuje odborník na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. „U Magáta jsou zajímavé vazby na Rusko. Jeho Akční skupina Vzdor používala stejný symbol vlka jako ruská organizace Odpor,“ řekl HN Mareš. „S ohledem na zahraniční zkušenosti, a to i z Maďarska, by měla být důkladně prozkoumána i role ruských tajných služeb, včetně GRU v činnosti paramilitárních skupin,“ doplnil expert. 

V minulosti se za konzulku Doněcka v Česku vydávala Nela Lisková. HN řekla, že se jí stále hlásí lidé, kteří chtějí jít na Donbas bojovat. Policie ji však prý zatím nekontaktovala. 

Zásah policie se odehrál v době zhoršených vztahů s Moskvou kvůli podezření, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti z vojenské rozvědky GRU, ale i vyhrocující se situace na rusko-ukrajinské hranici. Tam stojí ruské tanky a NATO se obává útoku Moskvy. Rusko ale takový záměr dříve popřelo.

V Česku se za válčení na straně proruských separatistů na Ukrajině od vypuknutí konfliktu před sedmi lety ocitlo před soudem už několik lidí. Naposledy loni v prosinci jednoho z Čechů jako uprchlého poslal soud na 15 let do vězení za teroristický útok.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist